Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Klub HDK KWK Pokój ma już 35 lat!

14-09-2022, 10:22 Joanna Oreł

Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi Rzeczypospolitej Polskiej, Klub HDK KWK Pokój obchodzi w tym roku 35-lecie swojego istnienia. Z tej okazji w kościele w Czarnym Lesie w minioną sobotę (10.09) odbyła się uroczysta msza święta, a następnie honorowi krwiodawcy spotkali się podczas akademii organizowanej w Violinowej Gospodzie. Była to okazja do wręczenia odznaczeń i wyróżnień oraz przekazania podziękowań za aktywny udział w akcjach krwiodawstwa, a co za tym idzie – chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.

Klub HDK przy KWK Pokój w Rudzie Śląskiej powstał 29 czerwca 1987 r. Co pięć lat od tamtej pory obchodzone są urodziny stowarzyszenia. Warte wspomnienia są m.in. te zorganizowane z okazji 10-lecia, kiedy to klub został obdarowany sztandarem ufundowanym przez pracowników kopalni. – Z okazji naszego święta za każdym razem zjeżdżają się do nas kluby honorowych krwiodawców z całej Polski – podkreśla Mieczysław Słomka, prezes Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi RP, Klub HDK KWK Pokój.

Do tej pory członkowie klubu oddali ok. 9 tys. litrów krwi, a obecnie zrzeszonych w nim jest ok. 50 dawców w wieku od dwudziestu kilku do sześćdziesięciu pięciu lat (górna granica wiekowa, kiedy to można oddawać krew). Rocznie Klub HDK KWK Pokój organizuje sześć akcji (częstotliwość ta spowodowana jest wymaganą 8-tygodniową przerwą, jeżeli chodzi o możliwość oddawania krwi). Najbliższa akcja krwiodawstwa organizowana przez klub zaplanowana została na 5 listopada (sobota) w godzinach od 8 do 12 w Violinowej Gospodzie w Wirku. – Nasza działalność nie kończy się jednak na oddawaniu krwi, bo staramy się zachęcić do tego także inne osoby. Dlatego też współpracujemy w tym zakresie z Urzędem Miasta oraz stowarzyszeniami, a w szkołach w celu pozyskiwania nowych krwiodawców przeprowadzamy prelekcje – mówi Mieczysław Słomka. – Poza tym jesteśmy w stałym kontakcie z małymi pacjentami zabrzańskiego szpitala, którzy chorują na hemofilię i którym staramy się pomagać – dodaje.

Okazją do podsumowań wszystkich tych działań były obchody 35. urodzin klubu. Jego członkowie, a także zaprzyjaźnione kluby, rodziny i sympatycy mogli uczestniczyć w sobotniej mszy świętej w kościele w Czarnym Lesie. Następnie odbył się przemarsz do Violinowej Gospody w Wirku, a tam zorganizowano akademię. W jej trakcie wyróżniono osoby zasłużone dla ochrony zdrowia, zdrowia narodu oraz działaczy SHDK RP. Odznaczono także osoby, które oddały najwięcej krwi, a Regionalne Centrum Krwiodawca i Krwiolecznictwa w Katowicach wręczyło certyfikaty i dyplomy dla krwiodawców, którzy oddają krew często, a do tego z wysokim litrażem. Przekazano także odznaczenia klubowe.

Ponadto, z racji tego że w uroczystości uczestniczyli członkowie klubów krwiodawców z całej Polski, oni także otrzymali wyróżnienia i odznaczenia za swoją działalność.


Komentarze