Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Kaufhaus zaprasza na spektakl

12-08-2021, 09:34 Joanna Oreł

„Różowisko, czyli śląskie kwiotki” - to plenerowe widowisko po śląsku, które będzie można zobaczyć w czwartek (12.08) o godz. 17 na osiedlu Kaufhaus. Spektakl, który zawiera elementy tańca, akrobatyki oraz grany jest przy muzyce na żywo, zostanie wystawiony w ramach programu aktywności lokalnej, będącego częścią projektu „Ruda Śląska – koPALnia możliwości”. Przedsięwzięcie realizowane jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej.

Przedstawienie zaprezentują artyści z Centrum Sztuki i Rekreacji MOVYTZA w Rybniku. Zostanie ono wystawione na podwórku przy ul. Podgórze 4-14. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. – Serdecznie zapraszamy do wspólnego oglądania spektaklu w plenerze. Jestem pewna, że widowisko dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń – zaznacza Aleksandra Majowska, kierownik Działu Realizacji Projektów Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej. – To dynamiczna historia rozgrywająca się między młodymi ludźmi, którzy zamieszkują okoliczne familoki. Podczas spektaklu na gitarze basowej, saksofonie oraz perkusji zagrają trzej muzycy, którzy będą wykonywać akompaniament stworzony przez Piotra Zaufala. Dodatkową atrakcją będą też róże, które zostaną rozdane zgromadzonej publiczności i które z pewnością staną się miłą pamiątką z tego wydarzenia - dodaje.

Warto wspomnieć, że w ramach projektu „Ruda Śląska – koPALnia możliwości” realizowanych jest wiele działań aktywizujących lokalną społeczność, w tym m.in. cykliczne zajęcia świetlicowe z animatorami lokalnymi, warsztaty umiejętności społecznych czy wyjazdy edukacyjno–integracyjne. Z każdym uczestnikiem projektu podpisany jest kontrakt socjalny i prowadzona praca socjalna, a nad powrotem do prawidłowego funkcjonowania rodzin dodatkowo pracują asystenci rodzin. W 2020 roku w ramach projektu swoją działalność rozpoczęły również łaźnia i pralnia, które cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Łączna wartość przedsięwzięcia to ponad 2,7 mln zł. Projekt trwa już ponad rok. Finansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

W skład projektu wchodzą trzy programy aktywności lokalnej (PAL): dla mieszkańców Nowego Bytomia i Chebzia, dla mieszkańców dzielnicy Ruda oraz dla osób borykających się z bezradnością opiekuńczo-wychowawczą. Pierwszy z programów prowadzony jest na osiedlu Kaufhaus, a jego istotą jest animacja lokalnej społeczności i utrzymanie działalności osiedlowej świetlicy, która powstała 13 lat temu w ramach pierwszego projektu unijnego realizowanego przez MOPS. Kontynuowana jest tam również współpraca z ks. Tomaszem Koryciorzem, duszpasterzem osiedla, który od lat wspiera rozwój lokalnej społeczności. - Tematy spotkań są odpowiedzią na potrzeby uczestników. Organizowane są m.in. zajęcia manualne, warsztaty kulinarne, plastyczne czy rozgrywki sportowe – wymienia Krystian Morys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej. – W ramach zajęć mieszkańcy stworzyli i pielęgnują ogród znajdujący się przy świetlicy, która jest również miejscem wielu spotkań okolicznościowych – dodaje.

Uczestnicy projektu biorą również udział w jednodniowych wyjazdach edukacyjno-integracyjnych do miejsc atrakcyjnych pod względem turystyczno-krajoznawczym na terenie województwa śląskiego, a także w wyjściach do teatru czy kina. Z kolei dla młodzieży organizowane są treningi piłki nożnej z wykwalifikowanym trenerem. Z jej inicjatywy powołano reprezentację osiedla i utworzono amatorską ligę ALF - Asfalciok Liga Fusbal,  która bierze udział w rozgrywkach Ligi Rudzkich Orlików i obecnie awansowała z drugiej ligi do pierwszej. - Wspólna praca i zabawa świetnie integrują mieszkańców oraz pokazują, że warto zadbać o rozwój osobisty, jak i estetykę otoczenia – podsumowuje dyrektor MOPS. – Ze względu na panujące obostrzenia związane z COVID-19 niektóre inicjatywy musiały zostać zawieszone, a zajęcia realizowane są z zachowaniem reżimu sanitarnego - dodaje.

Bardzo dużym powodzeniem wśród mieszkańców terenów objętych projektem cieszy się punkt pralniczy, który oferuje bezpłatne usługi prania. Znajduje się on przy ul. Pileckiego 23/02 i jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 13:00. Mogą z niego korzystać mieszkańcy pozbawieni możliwości utrzymania w czystości swojej odzieży, ręczników czy bielizny pościelowej, a także osoby bezdomne.

Pod tym samym adresem działa także łaźnia wyposażona w dwa prysznice oraz środki czystości. Korzystający mogą tam wziąć kąpiel i zostawić swoje ubranie do wyprania i wysuszenia. Łaźnia jest czynna od poniedziałku do czwartku w godzinach od 8:00 do 15:00 i w piątek od 8:00 do 13:00 lub po wcześniejszym ustaleniu terminu. Warto dodać, że w tym roku odnotowano już 923 kąpiele, a w 2020 roku z usługi skorzystano 2 tys. razy. Z kolei w ramach punku pralniczego od początku roku wykonano 1 340 usług prania i suszenia, a w całym ubiegłym roku prawie 2,4 tys.

Podobny punkt pralniczy i łaźnia od czerwca br. funkcjonują przy świetlicy aktywności lokalnej w dzielnicy Ruda przy ul. Bujoczka 12. Czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 13:00.

Przypomnijmy, że celem programu aktywności lokalnej jest aktywizacja społeczno-zawodowa uczestników, w tym integracja środowiska sąsiedzkiego, rozwój zainteresowań czy nabycie umiejętności społecznych ułatwiających prawidłowe funkcjonowanie w zakresie dyscypliny, komunikacji interpersonalnej czy konstruktywnego spędzania czasu wolnego. Ważnym aspektem działań jest również nabycie kwalifikacji zawodowych, a przede wszystkim przekonanie o skuteczności zespołowego działania na rzecz swojego najbliższego otoczenia. Projekt „Ruda Śląska – koPALnia możliwości” będzie realizowany do końca grudnia 2022 roku.

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze