Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Fest kochają śląską książkę

05-10-2017, 13:14 Redakcja

To była prawdziwa gratka dla miłośników regionalnej książki oraz śląskich twórców. Podczas dwudniowej imprezy „KakauSzale – Fest Literacki”, która po raz trzeci została zorganizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Rudzie Śląskiej, zapewniono duchową ucztę zarówno dla tych jednych, jak i drugich. Oprócz prelekcji oraz targów książki, uczestnicy festu literackiego mogli wziąć udział w biesiadzie literackiej, degustacji tytułowych kakauszali, czy wręczeniu nagród. Ta najważniejsza została przyznana podczas pierwszego dnia imprezy i chodzi o wręczenie „Tabulki”, czyli „Optimus Auctor Silesianus” .

To właśnie 4 października w filii MBP nr 18 na Halembie, gdzie odbyły się wszystkie wydarzenia w ramach „KakauSzale – Fest Literacki”, zorganizowano biesiadą literacką, która była okazją do wysłuchania występu muzycznego Marka Makarona Motyki, a co najważniejsze – uczestniczenia we wręczeniu „Tabulki” prof. Zbigniewowi Kadłubkowi, który jest pochodzącym z Rybnika pisarzem, literaturoznawcą oraz eseistą. – Pierwsze wyróżnienie w ramach tego wydarzenia otrzymał Henryk Waniek – znany prozaik oraz malarz, a w tamtym roku dostał je także poeta, również felietonista, czyli ks. Jerzy Szymik – przypomina Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej. - Nasza komisja po przejrzeniu dokonań różnych autorów, praktycznie jednogłośnie postanowiła przyznać to wyróżnienie profesorowi Kadłubkowi - dodaje.

Tablica z wyróżnieniem ma zostać wmurowana w aleję śląskich twórców, która ma zostać utworzona przed wejściem do nowej siedziby biblioteki w budynku dworca na Chebziu. Drugi dzień festu literackiego był bardziej otwarty.

Dzisiaj uczestnicy mają możliwość spotkać się z różnymi autorami, ale także wziąć udział w targach książki i otrzymać autograf od wybranego przez siebie autora - zaznaczył Krystian Gałuszka.  - To wydarzenie, które skupia nie tylko autorów, wydawców, bibliotekarzy, ale i czytelników, którzy interesują się śląską literaturą, ale także literaturą w ogóle.

W ramach drugiego dnia odbyły się targi książki, które można było nabyć z rabatem, a poza tym odbyły się liczne spotkania autorskie.

- Uczniowie naszej szkoły chcieli uczestniczyć w prezentacjach autorskich, dlatego z tego powodu dzisiaj tutaj jesteśmy. Poza tym bardzo chcieli dowiedzieć się czegoś więcej na temat kultury i tradycji regionu, w którym mieszkają. Są bardzo otwarci na nowe doświadczenia literackie - powiedziała Bogumiła Jonczewska - Wdowik, nauczycielka w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Kochłowicach.


Komentarze