Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

IX edycja Rudzkich Smaków podsumowana

10-01-2023, 13:10 admin

Dziewiąta edycja konkursu Rudzkie Smaki dobiegła końca. Przepisy laureatów zostały zebrane w kalendarzu kulinarnym na 2023 rok, który wydał rudzki magistrat.

– Kalendarz „Rudzkie Smaki” to wyjątkowa publikacja, składająca się z przepisów nadesłanych przez mieszkańców regionu. Kolejny rok uczestnicy konkursu dzielili się recepturami na swoje sprawdzone dania i smakołyki. Często są to przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie, wspomnienia smaków dzieciństwa czy okolicznościowych wizyt u babci. Co miesiąc najlepsze propozycje były nagradzane i to właśnie one są prezentowane w kalendarzu – mówi Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Kultury, Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta UM Ruda Śląska.

Laureatami ubiegłorocznej edycji konkursu i autorami przepisów, które znalazły się w dziewiątym wydaniu kalendarza kulinarnego, są: Agnieszka Helińska, Patrycja Rojek, gruzińscy wolontariusze Beka i Mamuka, Andrij Gumiennij, Izabela Skalik, Grzegorz Lip, Marek Judycki, Aleksandra Majewska, Anna Duszyńska, Iwona Wieczorek, Adrianna Szefer, Helena Wszołek.

Dodajmy, że na fotografiach w kalendarzu na 2023 rok znalazły się zwycięskie potrawy ubiegłorocznej edycji konkursu, przygotowane przez młodzież z Zespołu Szkół nr 2 na Czarnym Lesie pod okiem Barbary Rolnik.

– Zapraszamy do kulinarnej zabawy z rudzkim magistratem w 2023 roku. Przed nami X, jubileuszowa edycja konkursu. Obok głównej nagrody, którą jest publikacja zwycięskiego przepisu w kalendarzu kulinarnym, laureaci poszczególnych miesięcy otrzymają w tym roku najnowszą książkę dr hab. Doroty Świtały-Trybek, prof. UO pt. „Dobra rada złota warta, czyli porady dla śląskiej gospodyni” – zachęca Iwona Małyska z Wydziału Kultury, Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta. – Autorka zawarła w książce ponad 600 różnych porad dotyczących prowadzenia gospodarstwa domowego. Wskazówki te oparte są na materiałach z XIX i pierwszej połowy XX wieku, ale wiele z nich jest nadal aktualnych – dodaje.

Do końca każdego miesiąca można przesyłać do rudzkiego magistratu przepisy kulinarne wraz ze zdjęciem potrawy na adres media@ruda-sl.pl lub pocztą na adres Urzędu Miasta Ruda Śląska z dopiskiem „Rudzkie Smaki”. W styczniu preferowane będą przepisy na danie dla zwolenników sportów zimowych.

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze