Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Irlandzkie babeczki

19-06-2017, 12:55 UM Ruda Śląska

Irlandzkie babeczki, tzw. sconsy, smakiem minionego miesiąca w konkursie „Rudzkie Smaki”. Według przepisu Kerrygold, sponsora festiwalu polsko - irlandzkiego, który odbywał się w maju w Rudzie Śląskiej, przygotowywali je uczniowie rudzkiego „gastronomika” oraz uczestnicy warsztatów kulinarnych dla dzieci. Aktualnym tematem konkursu są owoce i warzywa sezonowe. Przepisy z wykorzystaniem tych produktów można przesyłać do końca miesiąca. Najlepsze propozycje mieszkańców zostaną zebrane w kalendarzu kulinarnym na 2018 rok.

- Sconsy to popularne irlandzkie bułeczki, które podaje się z masłem lub dżemem – mówi Barbara Rolnik z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, opiekun młodzieży i organizator warsztatów w ramach Polska Eire Festival Ruda Śląska. – Są łatwe do przygotowania, a dodatki do nich można dobierać według własnego upodobania. Bardzo popularna jest też wersja na słono z serem cheddar – dodaje. Sconsy pieczone według przepisu Kerrygold towarzyszyły głównym wydarzeniom podczas festiwalu polsko - irlandzkiego w Rudzie Śląskiej. Degustować je można było m.in. na pikniku śląsko – irlandzkim w „Morcinku” oraz podczas imprezy podsumowującej festiwal w ogrodach Miejskiego Centrum Kultury.

Do końca czerwca do rudzkiego magistratu można przesyłać przepisy na dania z owocami i warzywami sezonowymi. – Czerwiec to czas truskawek, rabarbaru, ale też szparagów i bobu. Zachęcamy do podzielenia się swoimi sposobami wykorzystania tych produktów, które przypominają nam, że wakacje tuż, tuż – mówi Iwona Małyska z Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta UM.

Przepisy wraz ze zdjęciem potrawy można przesyłać drogą e-mailową na adres media@ruda-sl.pl, pocztą na adres Urzędu Miasta z dopiskiem „Rudzkie Smaki”, bądź składać osobiście w Wydziale Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta (p. 325).

Irlandzkie babeczki według Kerrygold

Składniki:

450 g (2 filiżanki) mąki, plus dodatkowa ilość do posypania

1 łyżeczka soli

1 łyżeczka sody oczyszczonej

1 łyżeczka drobnego cukru

25 g (2 łyżki stołowe) schłodzonego i pokrojonego w kostkę masła

225 ml (1 filiżanka) maślanki

1 jajo, ubite

dżem jeżynowy lub truskawkowy do podania

Przygotowanie:

Rozgrzewamy piekarnik do temp. 170°C. Przesiewamy mąkę, sól i sodę oczyszczoną do miski. Dodajemy cukier, mieszamy, a następnie koniuszkami palców wcieramy w mąkę masło, aż zacznie przypominać drobną bułkę tartą.

Robimy w środku niewielki dołek i wlewamy do niego maślankę i ubite jajo. Szybko i delikatnie mieszamy ciasto łyżką stołową, aż będzie gładkie i przestanie się kleić. Na posypany mąką blat wykładamy ciasto i uklepujemy je na placek o grubości ok. 2,5 cm. Za pomocą foremki do wykrawania lub ostrego noża dzielimy ciasto na babeczki o średnicy 5 cm.

Przekładamy babeczki na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Pieczemy 15 minut, aż wyrosną i uzyskają złoto-brązowy odcień. Przekładamy na kratkę i odstawiamy do ostygnięcia na co najmniej 10 minut. Podajemy z dżemem i zawijanymi plasterkami masła.

Wersja z cheddarem:

Starty Kerrygold Mature Cheddar będzie idealny. 25 g (¼ filiżanki) sera mieszamy z maślanką. Dla uzyskania końcowego efektu gotowe babeczki smarujemy rozpuszczonym masłem, posypujemy porcją 75 g (¾ filiżanki) startego cheddara Kerrygold Mature Cheddar i zapiekamy w piekarniku.


Komentarze