Irlandzki sukces rudzianki
10-10-2016, 10:12 Magdalena Buchta
Już trzeci rok dbają o to, by Polacy mieszkający w Irlandii nie zapomnieli o swoich korzeniach oraz by ułatwić im życie poza ojczyzną. Polsko-Irlandzkie Stowarzyszenie Edukacyjne, prowadzące Polską Szkołę Weekendową KLEKS, którego założycielką jest pochodząca z Rudy Śląskiej Monika Kostka, zostało w piątek uhonorowane niezwykłą nagrodą. Organizacja zdobyła wyróżnienie The People of the Year Awards, w kategorii Integracja Społeczna i odebrała statuetkę w miniony piątek.
Celem szkoły jest nauczanie dzieci języka polskiego oraz przekazywanie wiedzy o kulturze kraju pochodzenia ich rodziców. W formie zabawy uczą się one czytać i pisać w języku polskim, poznają kulturę, historię i geografię Polski – to wszystko podczas dodatkowych, sobotnich zajęć. To jednak nie wszystko. Szkoła rozpoczęła właśnie trzeci rok działalności i w tym samym momencie została doceniona przez lokalną społeczność.
- Konkurs, w którym zostaliśmy dostrzeżeni, organizowany jest przez gazetę WicklowPeople oraz Wicklow County Council. Ich celem jest docenienie osób i organizacji, które poprzez swoje działania społeczne przyczyniają się do polepszania jakości życia lokalnej społeczności hrabstwa Wicklow – tłumaczy Monika Kostka, dyrektor polskiej szkoły.
- My dostaliśmy nagrodę w kategorii Social Inclusion, czyli Integracji Społecznej. Działamy w tym kierunku, żeby osoby polskiego pochodzenia mieszkające na terenie Irlandii integrowały się z Irlandczykami. Polakom często bardzo trudno jest się tutaj zaaklimatyzować, dlatego prowadzimy dla nich m.in. kursy języka angielskiego. Natomiast wśród dzieci polonijnych krzewimy wiedzę o Polsce w ciekawy i niecodzienny sposób – dodaje Monika Kostka.
Obecnie do weekendowej szkoły w mieście Arklow uczęszcza 50 uczniów, jednak ta liczba ciągle się zmienia. Dzieci, które rozpoczynają przygodę ze szkołą trafiają do nowych grup, natomiast stałym bywalcom co roku rozszerza się program nauki.
- Dzieci z naszej szkoły wspaniale sobie radzą. Naszym zeszłorocznym sukcesem była pierwsza szkolna wycieczka, podczas której zorganizowaliśmy podchody z zadaniami związanymi z polską kulturą i historią – opowiada pani Monika. - Jestem wdzięczna wszystkim tym, którzy w ciągu ostatnich kilku lat wspierali wielorakie działania naszego Stowarzyszenia ponieważ ten sukces nie byłby bez nich możliwy – dodaje.
Konkurs The People of the Year Awards był organizowany przy współpracy z Wicklow Hospice Foundation. Duch imprezy został zachowany do końca, gdyż oprócz honorowania osób angażujących się w działalność społeczną, dochód z niej powędrował na budowę hospicjum w tym regionie.
Komentarze