Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Irlandia zawitała do Rudy Śląskiej

27-08-2018, 10:06 Agnieszka Lewko

To były trzy dni wypełnione muzyką, tańcem śpiewem, tradycyjną kuchnią, filmami i literaturą,  czyli tym wszystkim, co jest najbardziej charakterystyczne dla Śląska i Irlandii. W ubiegły weekend (24-26.08) w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty oraz jego ogrodzie odbyła się druga edycja festiwalu Polska Eire, który przybliżył rudzianom kulturę i tradycję Górnego Śląska oraz Zielonej Wyspy. W tym roku impreza przebiegła pod hasłem „Kaj Ślonsk trefio się z Irlandjom".

 - Niezwykłość tego festiwalu polega na tym, że nie promujemy tylko jednej kultury. Pokazujemy, że dwie kultury, czyli nasza śląska i irlandzka się przenikają i łączą. Oczywiście pokazujemy różnice między nimi, ale też podobieństwa. Dlatego każdy może znaleźć tutaj coś bliskiego swemu sercu, ale również coś nowego i ciekawego - tłumaczył Wojciech Kostka, organizator festiwalu Polska Eire. - Dla mnie najważniejszym elementem tego festiwalu jest to, że można dzięki niemu poznać swoją, ale także obcą kulturę oraz spotkać się z wieloma ludźmi, którzy opowiadają o Irlandii albo o Śląsku wiele ciekawych rzeczy. I w efekcie zaczynamy rozumieć, że na przykład Dublin jest całkiem podobny do Rudy Śląskiej - dodał.

W ramach festiwalu zaplanowano około 40 różnego rodzaju atrakcji. Uczestnicy festiwalu mogli m.in. podziwiać pokaz mody, spotkać się  z dyplomatami, autorami, zobaczyć występ Katarzyny Sroki, wokalistki zespołu Fryna oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Rudzianie", wziąć udział w wykładach. To jednak nie wszystko. Dzięki pracownikom Muzeum Miejskiego można było przymierzyć tradycyjne śląskie stroje, a nawet spróbować sił w praniu na waszbrecie. Nie zabrakło też opowieści o śląskich zwyczajach, tradycjach oraz rozwoju przemysłu w naszym regionie. Było też muzycznie. W czasie imprezy można było posłuchać muzyki  na żywo w wykonaniu  muzyków z Irlandii i Polski. Zainteresowaniem publiczności cieszył się m.in. występ zespołu Carrantuohill. Festiwal był także rajem dla miłośników kuchni śląskiej oraz irlandzkiej, którzy mogli spróbować swych sił w warsztatach kulinarnych z Michałem Kaczmarczykiem, szefem kuchni w Pubie Druid.

- Ten festiwal to praca wielu ludzi w różnym wieku. Cieszę się, że tak chętnie w przygotowania włączyła się młodzież z rudzkich szkół oraz starsi ludzie, którzy byli bardzo aktywni, za co bardzo dziękuję, bo przyczynili się do wzmocnienia więzi pomiędzy dwoma kulturami i społeczeństwami - podsumował Wojciech Kostka.

Organizatorem wydarzenia było Polsko-Irlandzkie Stowarzyszenie Edukacyjne, a partnerami organizacje działające na terenie Rudy Śląskiej. Przypomnijmy. Festiwal powstał w 2015 r. z inicjatywy irlandzkiego ministra Aodhána Ó Ríordáina oraz Ambasady RP w Dublinie. Polska edycja zorganizowana w Rudzie Śląskiej w 2017 r., obejmowała około 20 wydarzeń w całym mieście.


Komentarze