Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Inspirować i edukować

15-11-2019, 08:53 admin

„Góry możliwości” – pod takim hasłem od 15 do 17 listopada w Rudzie Śląskiej odbywać się będzie XIV edycja Spotkań Górskich „Lawiny”. W programie tegorocznego festiwalu coś dla siebie znajdą nie tylko miłośnicy wspinaczki, biegów górskich, trekkingu, kanioningu, czy wypraw w Himalaje, ale również paralotniarstwa. Na gości czekać będą prelekcje, pokazy filmów, warsztaty tematyczne oraz wernisaż konkursu fotografii górskiej.

Karpaty i Dolomity, góry Antarktydy i Alaski, dolina Yosemite, Alpy, Kaukaz oraz Himalaje – wszystkie te miejsca (i jeszcze kilka innych) odwiedzić będą mogli uczestnicy XIV Spotkań Górskich „Lawiny”. Za sprawą swych opowieści zabiorą ich tam m.in. Roman Ficek – pierwszy człowiek w historii, który przebiegł Łuk Karpat; Magda Lassota – podróżniczka i fotoreporterka, która wiosną tego roku spędziła prawie dwa miesiące w bazie pod Mount Everestem, realizując swój fotoreporterski projekt; Jacek Matuszek – alpinista i filmowiec, który latem rozpoczął wspinaczkowo-paralotniarski trawers Dolomitów, a także Magdalena Gorzkowska – do niedawna utytułowana lekkoatletka, obecnie himalaistka mająca na koncie trzy zdobyte ośmiotysięczniki. W ramach pokazów filmowych publiczność zobaczy oskarowy dokument „Free Solo” z Alexem Honnoldem – gwiazdą światowej wspinaczki – w roli głównej oraz zbierający nagrody na najważniejszych festiwalach górskich w Polsce obraz „Spectre Expedition. To the End of the Earth”. Tradycyjnie swymi doświadczeniami z kończącego się sezonu podzielą się również lokalni pasjonaci gór, m.in. członkowie Rudzkiego Klubu Grotołazów „Nocek”.

– O ile w zeszłym roku skupiliśmy się na historii polskich zmagań z zimowym K2, to w tym roku postawiliśmy na różnorodność form górskiej aktywności. Często takich, których podejmowanie nie wymaga zresztą wcale jazdy na drugi koniec świata – mówi Tomasz Bartniczak, prezes Rudzkiego Stowarzyszenia Inicjatyw Niebanalnych In-nI, które organizuje „Lawiny”.

Goście festiwalu będą mogli wziąć udział w warsztatach wspinaczkowych, a także dowiedzieć, jak stawiać pierwsze kroki na via ferratach, jak samemu skutecznie prognozować pogodę w górach wysokich i jak unikać błędów w trakcie wyprawy na Kazbek. – Chcemy inspirować naszą publiczność do odkrywania swych własnych ścieżek w górach, lecz jednocześnie zwracamy dużą uwagę na aspekt bezpieczeństwa. Zależy nam, aby nasi goście cieszyli się górami, ale też zawsze bezpiecznie z nich wracali do domu, stąd taki nacisk na walor edukacyjny imprezy – mówi Tomasz Bartniczak. Na festiwal „Lawiny” obowiązuje wstęp wolny. Imprezie towarzyszyć będzie wystawa najlepszych prac zgłoszonych do tegorocznej edycji Konkursu Fotografii Górskiej „Lawiny” 2019. Będzie je można oglądać od 15 listopada w galerii Miejskiego Centrum Kultury.

Foto: Mat. Magda Gorzkowska


Komentarze