Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Industriadowy Ficinus

11-06-2017, 14:14 Agnieszka Lewko

Industrialny klimat można było poczuć na Ficinusie w minioną sobotę (10.06). Zabytkowa kolonia robotnicza w Wirku po raz kolejny włączyła się w Industriadę, podczas której największą atrakcją był  koncert muzyki żydowskiej pod dyr. Jean-Claude’a Hauptmanna „Przy szabasowych świecach”.

Rudzką edycję Industriady zainaugurowała w samo południe orkiestra dęta KWK „Pokój”. - Przed laty, w uroczystych chwilach, orkiestra koncertowała dla załogi kopalni, rodzin górniczych oraz dla mieszkańców robotniczych osiedli. Dlatego kto inny, jak nie orkiestra dęta, mogła rozpocząć świętowanie na Ficinusie – mówi Iwona Małyska, koordynator rudzkiej Industriady. - Nie zabrakło też zespołu akordeonistów im. Edwarda Huloka, „Rudzian”  oraz chóru „Slowiczek”, bo tutaj granie i śpiewanie było bardzo ważne -  dodaje.

Na scenie zaprezentowały się  także CISowianki w spektaklu „Śląska kobieta doskonała – Ślonzoczka na zicher”, a tradycje górniczej rodziny było można poznać podczas spektaklu pt. „Chrzciny u hajera” w wykonaniu dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 47 w Rudzie Śląskiej.

Odbyło się również spotkanie z autorami okolicznościowego wydania „Na gyburstak Ficinusa”. Urszula Pilny, Barbara Politaj, Bernard Śmigała i Bronisław Wątroba zawarli w nim wspomnienia, i fraszki związane z „Ficinusem”. Ilustracje do tomiku wykonał rudzki artysta Marek Wacław Judycki. Z kolei rudzianin Janusz Urbański wykonał specjalnie na tę okoliczność makietę jednego z domków kolonii Ficinus, a rudzcy filateliści przygotowali  okolicznościowy datownik i kartką z okazji 150 lat Ficinusa.

Obok programu zaplanowanego na scenie, w kościele ewangelicko-augsburskim można było wejść na wieżę kościelną, zwiedzić Ficinus z przewodnikiem. Nie zapomniano także o najmłodszych, którzy mogli zmierzyć się w zawodach sumo i robo-darcie. Przygotowano też mega klocki,  warsztaty szczudlarskie oraz jazdy na bicyklu.  Z kolei starsi mogli nabyć nalewki i okolicznościowe piwo oraz degustować chleb „rudzianin” z piekarni Jakubiec.


Komentarze