Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Industriada już w sobotę!

29-05-2024, 11:32 JO

15 lat razem – to motyw przewodni tegorocznej INDUSTRIADY, czyli święta Szlaku Zabytków Techniki. Wydarzenie odbędzie się 1 czerwca i tradycyjnie będzie miało swoją rudzką odsłonę na zabytkowej kolonii robotniczej przy ul. Kubiny w dzielnicy Wirek oraz na zabytkowym dworcu w Chebziu, który w ubiegłym roku dołączył do obiektów Szlaku. Jak zwykle w obu lokalizacjach nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych w postaci warsztatów i animacji oraz ciekawostek dla miłośników historii i kultury. Udział w rudzkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Kolonia Robotnicza Ficinus /ul. Pawła Kubiny 24/

Świętowanie na Ficinusie rozpocznie o godz. 12:00 uroczysta parada, która przejdzie pasażem ul. Kubiny. Orszak sprzed kościoła ewangelickiego poprowadzi Orkiestra Dęta KWK „Pokój”. Towarzyszyć jej będzie parada śląskich beboków i straszków. – Po raz kolejny figury, pacynki, kukiełki i przebierańcy – postaci ze śląskich legend - przejdą uroczystym orszakiem, by później wspólnie świętować jubileuszową edycję Industriady. Ta uroczysta parada dzieci i młodzieży prezentujących stroje regionalne bądź postacie z mitologii śląskiej na stałe wpisała się już  w program Industriady na Ficinusie – mówi Iwona Małyska, koordynator kolonii Ficinus na Szlaku Zabytków Techniki.  

 Po przemarszu będzie można wysłuchać koncertu orkiestry pod dyrekcją Jacka Kampy /13:00/ oraz obejrzeć prezentacje artystyczne laureatów miejskich konkursów po naszymu: „Ślonzoki niy gynsi”, „Dni slonski godki”, „Bajtli śpiywanie”. Uczennice Zespołu Szkół nr 1 wystąpią w pokazie mody i zaprezentują efekty projektu „Od pasji do zawodu” /13:40/, z kolei uczniowie Szkoły Podstawowej nr 22 zaproszą gości na „Łodpust w Radlinie”/14:15/.

Swoje pokazy zaprezentują tancerze z miniformacji tanecznych tańca współczesnego, nowoczesnego i hip hopu Studia Energia z Rudy Śląskiej /14:45/. Z kolei artyści z amatorskiego teatru „Pierro” oraz „Atelier Sztuki” przy II LO w Rudzie Śląskiej wystąpią z programem dla Jubilatki – Rudy Śląskiej, która obchodzi w tym roku swoje 65-lecie. Zabawa odbędzie się w stylu lat 60-tych /17:00/.

O godz. 15:00 rozpocznie się eko-bajka o Czerwonym Kapturku, który będzie starał się rozwikłać zagadkę porzucanych w lesie śmieci. O godz. 15:45 na scenie rozpocznie się Gryfny pokaz, z którego dzieci będą mogły się dowiedzieć jak wygląda praca górnika, co nazywamy śląskim złotem, gdzie je można znaleźć i do czego wykorzystać. Podczas pokazu będzie można zmierzyć decybelomierzem poziom głośności w kopalni oraz zobaczyć wybuch rodem z kopalni.

Gwiazdą tegorocznej INDUSTRIADY przy Zabytkowej Kolonii Robotniczej Ficinus będzie zespół Roszak Show, który łączy doskonale zaaranżowane utwory ze śląskimi tekstami. Podczas koncertu artyści poprowadzą z publicznością “Muzyczne Lekcje Śląskiego”. Koncert o godz. 18:30 zakończy świętowanie na Ficinusie. Przed koncertem odbędzie się recital Ingi Papkali, która też poprowadzi cała imprezę.

Organizatorzy przewidzieli również szereg atrakcji dla najmłodszych. Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej zorganizuje warsztaty artystyczne. O 14:00, 15:00, 16:00 i 17:00 odbędą się 4 bloki warsztatowe: „graczki dlo bajtli” - wykonywanie i ozdabianie prostych drewnianych zabawek, „dźewiane fizymatynta” -  wykonywanie różnych bibelotów z drewnianych części i koralików oraz „bojtliki, tasze i pukeltasze na ślōnski muster” -  zdobienie bawełnianych toreb, worków czy plecaków motywami inspirowanymi dawnym śląskim  rękodziełem. Z kolei In-nY Dom Kultury  proponuje warsztaty „Kartonowe roboty” – budowa robotów z kartonowych elementów.

Ponadto na pasażu Kubiny zaparkuje Naukobus - mobilne laboratorium, wyposażone w unikalną przestrzeń, zaprojektowaną z użyciem najnowszych technologii. Będzie można wziąć w nim udział w pokazach naukowych, doświadczeniach i eksperymentach.

Będzie można spróbować swoich sił w wyścigach samochodowych napędzanych rowerami. W punkcie Slote Cars będą znajdować się 4 stanowiska rowerowe, poprzez które uczestnicy zabawy napędzają miniatury samochodów rajdowych ścigających się na specjalnym torze.

Obok programu zaplanowanego na scenie i wokół Biblioteki Ficinus będzie również okazja do poznania historii osiedla i okolic. O godz. 13:00 rozpocznie się pierwsze zwiedzanie z przewodnikiem pod hasłem „Ficinus. Architektoniczna perełka Górnego Śląska”. Kolejne zaplanowano o godzinach na 14:30, 16:00 i 17:30. Zwiedzanie poprowadzi Andrzej Godoj - historyk, kierownik działu naukowo-oświatowego tej placówki. Będzie można obejrzeć wnętrze kościoła ewangelickiego, który jest nieodłącznym elementem Ficinusa oraz  dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o najstarszej kolonii robotniczej w regionie. Zbiórki chętnych na zwiedzanie przy budynku Biblioteki Ficinus /ul. P. Kubiny 24/. Na zwiedzanie obowiązują zapisy pod numerem tel. 32 342 36 06.

Na pasażu Kubiny znajdą się również stoiska rzemieślnicze i gastronomiczne. Będzie można zaopatrzyć się m.in. w wyjątkowe produkty, które tworzy z lawendy Anna Mazur czy miód z lokalnej pasieki „Pasjonata”. Swoje rękodzieło zaprezentują również koronczarki, wyjątkowymi znaczkami i okolicznościowymi pocztówkami pochwalą się rudzcy filateliści. Będzie można spotkać się z Kazimierzem Szymeczko, autorem książek dla dzieci oraz zaopatrzyć się w wydawnictwa Muzeum Miejskiego. Z kolei wydawnictwa Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz książki i gadżety o tematyce regionalnej można będzie również nabyć w punkcie Informacji Turystycznej mieszczącym się w Bibliotece Ficinus.

Ponadto Fundacja "Unia Bracka" zaprosi na dwa stanowiska medyczne z następującymi badaniami: spirometria - przesiewowe badanie płuc (tj. wydolności i pojemności płuc) oraz pomiary ciśnienia i pomiary glukozy we krwi.

W samym budynku Biblioteki Ficinus,  we wnętrzu  tradycyjnej regionalnej kuchni dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach kulinarnych z Agnieszką Jasińską –  kucharzem oraz trenerem w gastronomi. Zaplanowano trzy grupy warsztatowe, w godz. 14:00, 15:30 i 17:00. Obowiązują zapisy pod numerem tel. 32 342 36 06.

Stacja Biblioteka /ul. Dworcowa 33/

1 czerwca  INDUSTRIADĘ świętować będzie również Stacja Biblioteka, która również jest  obiektem Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. W godz. 12:00 – 19:00 odbędzie się pokaz sztuki współczesnej z wykorzystaniem technologii audiowizualnej w przestrzeni postindustrialnej Galerii Godula Fermata. Autorem przedsięwzięcia artystycznego jest Ksawery Kaliski autor m.in. stworzonej dla UNESCO prezentacji multimedialnej Pamięć Polski – Pamięć Świata. W godz. 12:00 – 16:00 obiekt zaprasza na plener malarski „Chebzie na szlaku".  O godz. 15.00, 16:00, 17:00 i 18:00 będzie można wziąć udział w seansach w kinie sferycznym. Filmy o 15:00 i 17:00 przeznaczone są dla widzów powyżej 14. roku życia. Z kolei seanse o 16:00 i 18:00  skierowane są do widzów od 10. roku życia. W godz. 15.00 - 19.00 na lubiących zagadki będzie czekać Escape Room.

Dla najmłodszych uczestników INDUSTRIADY zaplanowano animacje pod opieką profesjonalnych animatorów: malowanie twarzy, wielkie bańki mydlane, zabawy z chustą animacyjną i wiele innych. Dzieci będą  mogły pobawić się również na dmuchanym placu zabaw „Smoczy zamek”. O godz. 16:30 rozpocznie się koncert muzyczny. Na scenie w plenerze wystąpią zespoły muzyczne grające zróżnicowaną w charakterze muzykę.

Organizatorami rudzkiej odsłony INDUSTRIADY jest Miasto Ruda Śląska oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Rudzie Śląskiej, a partnerem Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej.

Święto Szlaku Zabytków Techniki na stałe wpisało się w kalendarium wydarzeń województwa śląskiego. INDUSTRIADA to wydarzenie, które już od 15 lat łączy mieszkańców, doceniających przemysłowy charakter naszego regionu. Tegoroczna edycja święta Szlaku Zabytków Techniki to święto w 47 obiektach, w 29 miastach województwa śląskiego. To także 365 wydarzeń skierowanych zarówno do najmłodszych, jak i rodzin, seniorów, pasjonatów techniki, a także artystów!

Podczas święta Szlaku Zabytków Techniki industrialne obiekty łączy sieć bezpłatnego transportu. Oficjalnymi przewoźnikami INDUSTRIADY są Związek Transportu Metropolitalnego oraz Koleje Śląskie. Oficjalni organizatorzy publicznego transportu zbiorowego podczas festiwalu 1 czerwca zapewniają uczestnikom święta Szlaku Zabytków Techniki bezpłatne przejazdy pociągami w ramach sieci Kolei Śląskich oraz autobusami, trolejbusami i tramwajami ZTM po Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Pełny program na stronie internetowej Industriady.

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze