Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

In-nY Dom Kultury nie osiada na laurach

18-08-2023, 14:39 AP

Działający w Kochłowicach In-nY Dom Kultury zakończył niedawno “Bajkolonie”, czyli półkolonie dla najmłodszych. W pięciu turnusach wzięło udział 258 uczestników, 18 wolontariuszy oraz 18 wychowawców. To oczywiście tylko wycinek całorocznej działalności placówki założonej przez Rudzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Niebanalnych IN-NI. Rozmawiamy o tym z Elą Frank, dyrektorką Domu Kultury In-nY.

- Pierwszy miesiąc wakacji za nami. Z jakich atrakcji skorzystali uczestnicy półkolonii organizowanych w In-nYm Domu Kultury?
- W tym roku zaprosiliśmy wszystkie dzieci do Bajkolonii - wspaniałej i kolorowej krainy, w której mieszkańcy są dla siebie koleżeńscy. Razem z dzieciakami zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc m.in. Zabytkową Kopalnię Ignacy w Rybniku, “Legendię” Śląskie Wesołe Miasteczko, Dream Park w Ochabach, Twinpigs w Żorach, czy oczywiście numer jeden w parkach rozrywki, czyli Energylandię. Tam byliśmy trzykrotnie w czasie półkolonii. Przez cały ten czas dzieci miały różnego rodzaju aktywności zarówno sportowe, jak i artystyczne. W tym roku uczyliśmy się m.in. pleść z trawy, robić mydełka, samodzielnie tworzyć spersonalizowane podkładki drewniane oraz tworzyć koralikowe ozdoby. Opiekunowie wraz z dziećmi brali udział w spotkaniach z przedstawicielami Wojska Polskiego, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rudzie Śląskiej, bo dla nas bezpieczeństwo i dobra zabawa są najważniejsze. Nasi “bajkoloniści” brali udział również m.in. w “Warsztatach Cyrkomotorycznych z Panem Pedro", "Szaleństwie Budowanie Rurkowego", kulinarnych warsztatach "Zdrowo i Kolorowo" - bardzo dużo tego było. Muszę jeszcze zaznaczyć, że odbyły się też zajęcia z druku 3D oraz robotyki z klockami Lego. Każdy mógł dla siebie coś znaleźć.

- Co roku staracie się, by oferta wakacyjna była atrakcyjna dla dzieci, które spędzają wakacje w mieście. Na co zwracacie uwagę tworząc program półkolonii?
- Zawsze słuchamy tego, co dzieci do nas mówią, uważnie obserwujemy, poszukujemy i staramy się, aby ten czas wakacyjny był dobrym momentem na poszukiwanie lub rozwijanie swoich pasji. W czasie każdych półkolonii rozmawiamy z uczestnikami i na koniec robimy "top" listę, co najbardziej podobało się uczestnikom. Jesteśmy otwarci na nowe propozycje i ciekawe pomysły. W tym roku zorganizowaliśmy po raz pierwszy MiodoweLove, gdzie dzieci samodzielnie robiły m.in. świeczki z wosku pszczelego, malowały, a co najważniejsze poznały wiele ciekawych i rzadko spotykanych informacji na temat pszczół. W ten sposób w formie zabawy zdobywały wiedzę, którą kiedyś w przyszłości na pewno będą miały okazję przedstawić w szkole lub innych miejscach. Cała kadra jest zaangażowana w realizację ciekawych pomysłów.

- Powiedzmy zatem, co będzie się działo w sierpniu. Co przygotowaliście?
- Sierpień jest miesiącem, w którym szykujemy się do nowego roku szkolnego. My często mówimy "domowo-kulturowego" - poszukujemy pomysłów i inspiracji do nowych zajęć, przygotowujemy nowe propozycje na nasze cykliczne zajęcia od września. Wspólnie z naszą ekipą młodych wolontariuszy wybieramy się na wycieczkę w góry, a z grupą Klubu Aktywnego Seniora odwiedzimy nasze Muzeum Historii Polski Ludowej w Bielszowicach.

- Będą jakieś nowości w ofercie na rok szkolny 2023/2024?
- Tak, będą nowości. Obecnie ustalamy, jakie będą to zajęcia. Z pewnością nową aktywnością w In-nYm Domu Kultury będzie joga dla dzieci. Oprócz tego tradycyjnie nasze zajęcia rękodzielnicze, plastyczne, szycia, czy muzyczne. Będziemy również organizować kursy i warsztaty m.in. fotografii, programowania itp. Dokładną propozycję przedstawimy pod koniec sierpnia, a 2 września (w sobotę) serdecznie zapraszamy na nasz festyn rodzinny, który organizujemy na kochłowickich plantach. Razem z nami będzie również Fundacja "Aktywni My" oraz Fundacja "Anioły w Piżamkach". Współpracujemy ze sobą i wspieramy się wzajemnie w naszych lokalnych wydarzeniach.

- Wasze stowarzyszenie to nie tylko In-nY Dom Kultury oraz zajęcia dla dzieci i młodzieży, ale także cykliczne festiwale – Lawiny i Głębiny...
- Zgadza się w tym roku kolejne już XVII Spotkania Górskie "Lawiny" (www.facebook.com/SpotkaniaGorskieLawiny), które odbędą się 17-19 listopada oraz XII Regionalny Konkurs Modeli Kartonowych (www.facebook.com/rudzkiemodelarstwokartonowe) w dniach 7-8 października. Jubileuszowy, bo V Festiwal Nurkowy "Głębiny" odbędzie się w dniach 15-16 marca 2024 roku (www.facebook.com/glebiny). Zapraszamy do polubienia tych wydarzeń na Facebooku - wszystkie informacje z tym związane są na bieżąco aktualizowane na profilach FB.

- Na zakończenie powiedzmy jeszcze o planach wobec kina Patria.
- Z kinem Patria łączy nas bardzo wiele, współpracujemy już ze sobą 23 lata. W czasie półkolonii letnich i zimowych wybieramy się na filmy, których repertuar pani Ewa Brzezińska-Dłóciok starannie dobiera dla naszych dzieci. Jako stowarzyszenie prowadzimy w kinie Patria Dyskusyjny Klub Filmowy Kafe In-nI. Obecnie DKF wspiera działania powstałej Fundacji Kina Patria (https://www.facebook.com/FundacjaKinaPatria). We wrześniu odbędzie się plenerowy pokaz w ramach DKF, a od października serdecznie zapraszamy do kina Patrii. Szczegóły będą na facebookowym profilu DKF (https://www.facebook.com/DKFKaFeInnI).

- Dziękuję za rozmowę.


Komentarze