Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Impreza na 60-kę miasta. Kto wystąpi?

29-03-2019, 10:55 admin

Święto Herbu, Dni Rudy Śląskiej i Holi Festival - to trzy duże imprezy, podczas których rudzianie będą świętować 60-lecie utworzenia miasta w jego obecnych granicach administracyjnych. Przez cztery dni na terenach zielonych przy ul. Górnośląskiej w dzielnicy Bykowina nie zabraknie wyjątkowych atrakcji muzycznych. Świętowanie rozpocznie się w czwartek, 6 czerwca, uroczystą mszą w kościele św. Barbary, a zakończy w niedzielę, 9 czerwca, Świętem Kolorów.

- W tym roku obchodzimy szczególny jubileusz. Nasza Ruda Śląska świętuje sześćdziesiąte urodziny, dlatego będziemy bawić się przez cztery dni – podkreśla Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej. – Rozpoczniemy od Święta Herbu. W ten sposób chcemy przypomnieć o naszej pięknej historii, tradycji i o tym, że dwadzieścia jeden lat temu nasze miasto zostało przekazane pod opiekę świętej Barbary. Na tym jednak nie koniec. W czasie kolejnych dni wspólnego świętowania nie zabraknie występów gwiazd oraz wspaniałej zabawy. Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców! – dodaje.

Jubileuszowe obchody rozpoczną się „Świętem Herbu Miasta” w czwartek (6 czerwca), o godz. 18.00, w kościele św. Barbary w Bykowinie, gdzie mieszkańcy Rudy Śląskiej będą uczestniczyć w uroczystej mszy św. w intencji miasta i jego mieszkańców. O 19.30 będzie można posłuchać zespołu Autentikos z Mikołowa, w którego repertuarze znajdują się utwory o różnorodnej stylistyce - od tanecznego funky przez hip-hop po rock progresywny. Główną gwiazdą pierwszego dnia świętowania będzie założony w 1969 roku przez Sławomira Łosowskiego zespół KOMBI. Autorzy takich przebojów jak: „Black and White”, „Nasze rendez - vous” czy „Słodkiego miłego życia”, wystąpią tym razem w towarzystwie orkiestry symfonicznej.

W piątek 7 czerwca rozpoczną się Dni Rudy Śląskiej. W tym dniu zabrzmią utwory polskiego hip-hopu. O 18.00 wystąpi raper Abradab, czyli Marcin Marten – współzałożyciel zespołu Kaliber44, o godz. 19.15 przed publicznością zaprezentuje się zespół Dwa Sławy, zaś o godz. 20.30 na scenie pojawi się O.S.T.R., polski raper, freestyle'owiec, muzyk i kompozytor, a także czterokrotny laureat nagrody „Fryderyka”.

- Staramy się, aby program Dni Rudy Śląskiej był każdego roku zróżnicowany i ciekawy. Zapraszamy artystów, którzy reprezentują różnorodne gatunki muzyczne i przy okazji cieszą się popularnością wśród publiczności – tłumaczy wiceprezydent Anna Krzysteczko.

Emocji nie zabraknie też w sobotę (8 czerwca). W tym dniu impreza rozpocznie się o godz. 16.50 występem Damiana Śmietany i Emilii Żurek, uczestników wyłonionych przez jury konkursu wokalnego Młodzieżowej Rady Miasta „O Rudzki Mikrofon”. Natomiast od 17.10 będzie można posłuchać brzmień zespołu CoverNostra, znanego z grania coverów rockowych i heavy metalowych przebojów lat 80. O 18.15 zaśpiewają Kasia Grzesiek, czyli finalistka czwartej edycji programu telewizyjnego „Must Be The Music” i Maciek Lipina - współzałożyciel rudzkiego zespołu Ścigani, a o 19.30 Ewelina Lisowska, znana z przebojów takich jak „Nieodporny rozum” czy „W stronę słońca”. Gwiazdą wieczoru w tym dniu będzie DODA, która w sobotni wieczór zaśpiewa razem z zespołem Virgin.

Na tym jednak nie koniec. W niedzielę (9 czerwca) Rudę Śląską pochłonie moc kolorów. Już po raz trzeci odbędzie się Holi Festival Poland – Święto Kolorów 2019. - Wydarzenie to cieszy się olbrzymim zainteresowaniem, dlatego zdecydowaliśmy się zorganizować tę imprezę już po raz trzeci. Dwa lata temu święto kolorów odbyło się w Nowym Bytomiu, w zeszłym roku, podobnie jak będzie w tym, na terenach zielonych w Bykowinie. To cieszy, że zabawa ta jest tak bardzo popularna wśród ludzi w różnym wieku - zaznacza Andrzej Trzciński, naczelnik Wydziału Kultury i Kultury Fizycznej Urzędu Miasta Ruda Śląska.

W czasie Holi uczestnicy imprezy będą obrzucali się kolorowymi proszkami z przyjaciółmi i rodziną przy dźwiękach muzyki. Kolorowe proszki do obsypywania będzie można kupić na miejscu. W tym dniu o godzinie 16.00 zaprezentuje się wyłoniony w głosowaniu publiczności konkursu wokalnego „O Rudzki Mikrofon” zespół Punched Orange. Będzie można skorzystać również z dodatkowych atrakcji, takich jak: malowanie twarzy, tatuaże brokatowe, bańki mydlane, balony z helem, bubble soccer oraz gigantyczny DARTS.

Podczas czterodniowego świętowania na terenach zielonych w Bykowinie nie zabraknie stoisk z ofertą handlową i gastronomiczną oraz strefy zabaw dla dzieci. Warto dodać, że tradycyjnie już podczas obchodów 60-lecia Rudy Śląskiej na terenie miasta będzie możliwość skorzystania z darmowej komunikacji miejskiej.

Przypomnijmy, że Ruda Śląska powstała w 1959 roku z połączenia Rudy i Nowego Bytomia. Obecnie miasto składa się z dzielnic: Ruda, Godula, Orzegów, Bykowina, Halemba, Kochłowice, Chebzie, Nowy Bytom, Wirek, Bielszowice i Czarny Las.

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze