Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

I miejsce w Koszęcinie

07-10-2021, 10:26 Joanna Oreł

Rudzianka Zofia Ptaś wraz z zespołem zdobyła pierwsze miejsce w 27. Regionalnym Przeglądzie Pieśni ,,Śląskie Śpiewanie” im. prof. Adolfa Dygacza, organizowanym przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, Związek Górnośląski oraz TVS. Nagroda została wywalczona w kategorii solistów i duetów w grupie wokalistów reprezentujących szkoły ponadpodstawowe i osoby dorosłe.

Podczas dwuetapowych przesłuchań Zofia Ptaś wraz z zespołem (Karol Tomaszewski – trąbka i aranżacja, Maria Tomecka – skrzypce, Rafał Dudek – fortepian) zaprezentowała dwie pieśni z czasów Powstań Śląskich, czyli ,,Już zachodzi czerwone słoneczko” oraz ,,Idą Powstańcy”. – Pierwszy raz zdecydowałam się wziąć udział w tego typu konkursie, zatem był to mój debiut. Zachęciła mnie do rozpoczęcia przygody ze ,,Śląskim śpiewaniem” regionalistka, polonistka, a zarazem moja wychowawczyni, pani Anna Morajko-Fornal, za co jestem jej niezmiernie wdzięczna – mówi Zofia Ptaś. – Do konkursu przygotowywaliśmy się od marca. W kwietniu odbył się pierwszy etap przesłuchań, jednak z powodu sytuacji pandemicznej finał został przesunięty na koniec września. Próby organizowaliśmy systematycznie, pracując nad swoimi partiami i ucząc się gry zespołowej – dodaje.

Zofia Ptaś jest nie tylko uczennicą Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. G. Morcinka w Rudzie Śląskiej, ale także wychowanką rudzkiego Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia, podobnie zresztą jak Marysia Tomecka. Z kolei Karol Tomaszewski i Rafał Dudek to uczniowie Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. – W śpiewaniu dopiero stawiam pierwsze kroki (w szkole muzycznej Zofia uczy się głównie gry na fortepianie – przyp. red.). Poza wygraną w Koszęcinie zdobyłam główną nagrodę w miejskim konkursie „O laur zielonej róży” oraz „Piosenki Pozytywnej i Pozytywnego Słowa” w kategorii poezji śpiewanej. Jestem również laureatką I Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego w Libiążu. Wraz z zespołem cały czas pracujemy nad nowym repertuarem, z którym mam nadzieję, pojedziemy na niejeden konkurs – zapowiada Zosia.

W 27. Przeglądzie Pieśni „Śląskie Śpiewanie” w Koszęcinie łącznie we wszystkich kategoriach wystąpiło 451 artystów. Jego celem było uczczenie 100. rocznicy powstań śląskich i upamiętnienie walk o powrót Śląska do Polski w latach 1919- 1921, a także upowszechnianie w pieśni historii o czynach powstańców śląskich oraz wzmocnienie poczucia wspólnoty i świadomości historycznej Polaków. – Pierwszy raz odważyliśmy się sięgnąć po muzykę ludową, która technicznie jest bardzo wymagająca. Czuliśmy dużą odpowiedzialność, chcieliśmy jak najwiarygodniej oddać charakter ducha powstania – relacjonuje laureatka z Rudy Śląskiej. – W Koszęcinie pojawił się też stres związany z dużą liczbą uczestników i wysokim poziomem. Kolejną przeszkodą był czas, a raczej jego brak, gdyż każdy z nas prowadzi intensywny tryb życia. Nasza przyjaźń oraz ciężka praca zaowocowały sukcesem, którego się nie spodziewaliśmy. ,,Śląskie śpiewanie” było dla nas wyzwaniem, ale równocześnie niesamowitą, a także niezwykle wzruszającą przygodą – podsumowuje.

 


Komentarze


07-02-2022, 16:09
Pan Bartek napisał(a):

Cudowni ludzie!!!!