Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Hanysem być, czyli Tydzień Kultury Śląskiej w ZSP nr 2

26-03-2018, 12:51 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2

Tydzień Kultury Śląskiej odbył się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w minionym tygodniu (19-23.03).  W tym czasie uczniowie mieli okazję wziąć udział w imprezach związanych z regionem śląskim. 

Od poniedziałku w Dwójce można było wziąć udział w organizowanych przez nauczycieli konkursach i wydarzeniach. W pierwszym dniu „Tygodnia” zorganizowano „Ślōnski Diktand”, czyli dyktando, na którym uczniowie musieli zmierzyć się z poprawnym zapisem całości w śląskiej gwarze. Uczniowie mieli też szansę wysłuchać fragmentów książki Marcina Melona – „Komisōrz Hanusik i sznupok” czytanych przez swoich kolegów i koleżanki w formie flashmobu.

We wtorek na scenie ZSP nr 2 pojawili się uczniowie, którzy wykonali jednoaktówki po śląsku. Następnie odbył się pokaz śląskiej mody, zaprezentowano także konkursowe memy wykonane na podstawie obrazów ze śląskimi komentarzami, a klasa pierwsza przedstawiła przezabawne skecze. W tym dniu odbył się także konkurs drużynowy „Po śląsku o Śląsku”.

W kolejnych dniach odbyła się emocjonująca debata oksfordzka – temat debaty wzbudził zainteresowanie uczniów, a brzmiał: „Czy zakaz handlu w niedziele powinien zostać wprowadzony?”. Zatańczono także w trojaka, a uczniowie klas gastronomicznych wzięli udział w konkursie kulinarnym.

- Tegoroczny „Tydzień Kultury Śląskiej” możemy uznać za udany! W tym roku, podobnie jak przed laty, uczniowie bardzo zaangażowali się w imprezę i każdy z nas naprawdę dobrze się bawił! – mówi jedna z organizatorek „Tygodnia Kultury Śląskiej” –  Hanna Chodun – nauczyciel w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2.

Podsumowaniem tygodnia był finał „Śląskiego 1 z 10” oraz Koncert Finałowy, na który przybyli m.in. przedstawiciele Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich. Podczas Koncertu nastąpiło rozdanie nagród, a przybyli goście z DURŚ wygłosili także krótkie wykłady dla uczniów – oczywiście, w całości po śląsku.

„Tydzień Kultury Śląskiej” kolejny raz okazał się wielkim sukcesem, impreza okazała się bowiem nie tylko dobrą zabawą, ale także szansą na poszerzenie swojej wiedzy z zakresu śląskiej gwary czy tradycji naszego regionu. Jak zapowiadają organizatorzy, po kolejnym spektakularnym sukcesie imprezy, „Tydzień” z pewnością pojawi się w szkole też w przyszłym roku.


Komentarze