Hajery w Patrii
17-11-2013, 23:49 Monika Herman - Sopniewska
W sobotę ( 16.11) zakończył się II Festiwal Filmów Górniczych Hajery. Przez dwa dni w kinie Patria w Nowym Bytomiu można było obejrzeć filmy o tematyce górniczej, posłuchać śląskich pieśni i opowieści o trudach górniczych.
- Ruda Ślaska jest miastem górniczym, więc to chyba najlepsze miejsce dla festiwalu górniczego, który jest okazją do przypomnienia jak to górnictwo wyglądało kiedyś – mówi Krzysztof Kasprzyk z Rudzkiego Stowarzyszenia Inicjatyw Niebanalnych In – nI.
- Przyszedłem tutaj, żeby zobaczyć filmy górnicze. Chcę łyknąć trochę kultury, a przy okazji spotkać się ze znajomymi– mówi Józef Mazur, który na co dzień pracuje w KWK Halemba Wirek.
II festiwal filmów górniczych to nie tylko filmy. To również historia górnictwa, o której mówił Andrzej Godoj z rudzkiego muzeum.
- Widzom i słuchaczom postaram się przybliżyć początki górnictwa na Górnym Śląsku. Ta historia sięga 1742 roku, bo wtedy Śląsk znajduje się pod panowaniem pruskim. Prusacy zaczną eksploatować tę krainę, odkryją tutaj szereg dóbr naturalnych i będą potrafili ją wykorzystać. Ta historia na razie się nie kończy. Węgiel do dziś na Śląsku się wydobywa- mówi Andrzej Godoj z Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej.
Podczas festiwalu zaprezentowano film „Czarne Diamenty” z roku 1939 w reżyserii Jerzego Gabryelskiego.Pieśni śląskie przeplatane opowieściami o górniczym trudzie wykonał zespół Marek McCarron Motyka. W ich repertuarze znajdują się między innymi pieśni z okresu XV – XIX w. Napisane zostały w zanikającej gwarze śląskiej. Niejednokrotnie nie są znane ich melodie, gdyż były przekazywane z pokolenia na pokolenie w formie pisanej jak m. in. pochodzącą z XV wieku z terenu Katowic pieśń żałobną - Skarga Umierającego. Koncertowi towarzyszył pokaz 82 zdjęć kopalń śląskich. Fotografie udostępniło Muzeum Miejskie im. M. Chroboka w Rudzie Śląskiej. W drugi dzień festiwalu zaprezentowano film „Barbórka” - Macieja Pieprzycy oraz film o katastrofach górniczych „Ściana śmierci”. Podczas festiwalu zaprezentowano prace malarskie pt. Czarny Śląsk - Łukasza Mojszczaka, malarza amatora z Rudy Śląskiej.
Komentarze