Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Finał złotego, muzycznego jubileuszu

18-05-2022, 09:46 Joanna Oreł

Uroczysty koncert z udziałem słynnych absolwentów, obecnych pedagogów oraz uczniów Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej zwieńczył obchody 50-lecia istnienia tej placówki. – Emocje powoli opadają, ale pozostaje satysfakcja, bo udało nam się przygotować wielkie, muzyczne wydarzenie – mówi Mirosław Krause, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej.

Finałowy koncert jubileuszowy odbył się 12 maja na deskach Miejskiego Centrum Kultury im. Henryka Bisty. – Co istotne, udało nam się ściągnąć na niego naszych najsłynniejszych absolwentów, którzy w rozmowach w kuluarach przyznawali, że początek muzycznej edukacji, właśnie w szkole muzycznej, był w wielu przypadkach najważniejszy – mówi Mirosław Krause.

Jednym z głównych punktów koncertu był występ orkiestry smyczkowej pod batutą Adama Wesołowskiego – obecnego dyrektora Filharmonii Śląskiej w Katowicach, który swoją muzyczną edukację rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego w Rudzie Śląskiej. Muzycy wykonali jego kompozycję pt. „Symfonia industrialna”. Wystąpił także światowej sławy gitarzysta Marcin Dylla (również były uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej w Rudzie Śląskiej). – Dziś jest to prawdziwy „Zimerman gitary” – podkreśla dyrektor Krause. Oprócz gitarowego recitalu i występu 15-osobowej orkiestry smyczkowej mogliśmy usłyszeć chór fletowy oraz oktet wiolonczelowy.

Przypomnijmy, że rudzka szkoła muzyczna rozpoczęła działalność w latach 1970-1971 (w 1970 roku Ministerstwo Kultury i Sztuki przekształciło ówczesne Państwowe Ognisko Muzyczne w Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia). Kolejnymi kamieniami milowymi w jej działalności były m.in. przenosiny z siedziby na Czarnym Lesie do Nowego Bytomia (dotychczasowy budynek był zniszczony z powodu szkód górniczych). Od 1990 roku szkoła muzyczna znajduje się przy ul. Niedurnego 36. Z kolei w 2010 roku udało się utworzyć Miejską Szkołę Muzyczną II stopnia. Dalsze działania doprowadziły do połączenia szkoły I i II stopnia, czego skutkiem była inauguracja Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej, która nastąpiła w marcu 2011 roku. Mirosław Krause pracuje w placówce od 1990 roku, a od 2007 roku kieruje szkołą.

Obecnie trwa nabór do nauki na I stopniu Zespołu Szkół Muzycznych w Rudzie Śląskiej dla uczniów w wieku 6-16 lat. Podania o przyjęcie do szkoły można przesyłać na adres rekrutacja@zsmruda.pl. Każdy kandydat na ucznia szkoły muzycznej musi przejść przesłuchanie w zakresie oceny predyspozycji i talentu muzycznego. Na badanie kandydatów można zapisać pod numerem telefonu 32 248-76-28.

 


Komentarze