Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Festiwal na harcerską nutę

31-05-2022, 19:37 Joanna Oreł

Festiwal Piosenki Turystycznej i Harcerskiej „Cmok Song” powrócił! W jednym z największych wydarzeń realizowanych przez Hufiec ZHP w Rudzie Śląskiej wzięło udział około 240 uczestników, którzy w miniony weekend zaprezentowali swoje muzyczne talenty na deskach bielszowickiego Domu Kultury oraz uczestniczyli w szeregu warsztatów i pokazów. Była to już 28. edycja ,,Cmok Songu”.

- Głównym założeniem festiwalowych zmagań było oczywiście danie możliwości sprawdzenia się młodym ludziom na deskach profesjonalnej sceny, z profesjonalnym nagłośnieniem i poddanie się ocenie jury składającego się z muzyków zawodowych lub absolwentów szkół muzycznych i Akademii Muzycznej – mówi Krystian Niegel, rzecznik prasowy Hufca ZHP w Rudzie Śląskiej.

Uczestnicy mieli za zadanie zaprezentowanie – najpierw podczas sobotnich przesłuchań, a następnie podczas niedzielnego konkursu laureatów – do dwóch utworów w kategoriach: piosenka harcerska (zuchowa), piosenka turystyczna, poezja śpiewana oraz piosenka artystyczna/studencka. – Co roku staramy się, aby był temat przewodni festiwalu i w tym roku padło na piosenkę turystyczną. Każdy uczestnik musiał więc wykonać jeden utwór utrzymany w takim klimacie – wyjaśnia podharcmistrz Marianna Strzeja, komendant junior 28. Festiwalu Piosenki Turystycznej i Harcerskiej „Cmok Song”.

Festiwal ten był jednak nie tylko okazją do wspólnego muzykowania, ale również integracji harcerzy oraz rozwijania nowych pasji. Dlatego też jego uczestnicy spotkali się już w piątek (27.05), by wieczorem wziąć udział w części warsztatowej. Zuchy i harcerze przez trzy dni przebywali ze sobą bez przerwy – łącznie z noclegiem, który został zapewniony im przez Szkołę Podstawową nr 11 Specjalną w Wirku. Tam też stworzone zostało festiwalowe miasteczko. – Niezmiennie organizujemy wydarzenia towarzyszące, w szczególności warsztaty artystyczne – inne niż muzyczne – a także dajemy możliwość zapoznania się z pracą służb mundurowych i instytucji społecznych. Misją ZHP jest wychowywanie młodego człowieka, czyli wspieranie go we wszechstronnym rozwoju i kształtowaniu charakteru przez stawianie wyzwań. Proponujemy więc również takie zajęcia, aby harcerze mogli spróbować nowych, nieznanych sobie aktywności – podkreśla Krystian Niegel.

W przeprowadzeniu warsztatów rudzkich harcerzy wsparli w tym roku: Ochotnicza Straż Pożarna w Rudzie Śląskiej oraz Wojewódzka Służba Więzienna (pokaz sprzętu i symulacji), Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach (pokazy i szkolenia z pierwszej pomocy) oraz Straż Miejska w Rudzie Śląskiej (działania prewencyjne i profilaktyczne, w tym przekazanie informacji na temat bezpiecznego korzystania z hulajnóg elektrycznych). Harcerzy odwiedzili także przedstawiciele stowarzyszenia Combat Alert z Rudy Śląskiej (pokaz militariów i przewoźnej strzelnicy ASG).

Podczas tegorocznego ,,Cmok Songu” nie zabrakło akcentów związanych z wydarzeniami na Ukrainie. Sobotni wieczór został zakończony wspólnym ogniskiem z gościem specjalnym z Ukrainy – 12-letnim Valentinem, który gra na bandurze (tradycyjny instrument ukraiński). – Tegoroczny festiwal były przede wszystkim okazją do tego, aby spotkać się po długim czasie izolacji, a także zintegrować bez barier wiekowych i podziału na młodszych oraz starszych. Staramy się ponadto, aby w tym czasie nasi harcerze odpoczęli od elektroniki i skupili się na budowaniu relacji. Ponadto wierzymy, że organizowane przez nas warsztaty i aktywności mogą stać się dla kogoś początkiem życiowej pasji – podsumowuje podharcmistrz Marianna Strzeja.

LAUREACI:

Soliści i duety:

Wyróżnienie - Agata i Karolina Jakubasik

 

Soliści i duety junior:

I miejsce - Maria Radecka

II miejsce - Hanna Gliszczyńska

 

Gromady zuchowe:

I miejsce - 55 RGZ Pracowite Pszczółki

II miejsce - RAPSiątka

III miejsce - Próbna Gromada Zuchowa przy SP nr 40

Wyróżnienie - 11 RGZ Strażnicy Żywiołów

 

Harcerze:

I miejsce - 11 RDH Catrinos

II miejsce - 111 RGDH Signum Temporis

III miejsce – Twierdza

 

Harcerze Starsi i Wędrownicy

I miejsce - 55 RDH Rara Avis

II miejsce - 7 RDH Albatrosy

III miejsce - RAPS

Wyróżnienie - 1 RŚDW ZWIW

 

Wyróżnienie open:

Muzycy (be)z wyboru


Komentarze