Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej przed nami

11-03-2019, 10:17 admin

Już po raz 29. młodzież z Rudy Śląskiej zaprezentuje swoje rozliczne talenty. Podczas Rudzkiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej nie zabraknie popisów tanecznych, teatralnych, muzycznych oraz plastycznych w wykonaniu uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całego miasta. Zgłoszenia uczestników w poszczególnych kategoriach przyjmowane są do 15 marca. Przesłuchania odbędą się w Domu Kultury w Bielszowicach, Młodzieżowym Domu Kultury w Rudzie i w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Bytomiu, gdzie 8 maja odbędzie się także finał imprezy.

- Ten festiwal może pochwalić się wieloletnią tradycją w naszym mieście, a świadczy o tym fakt, że w tym roku odbywa się jego 29.edycja – zaznacza Katarzyna Furmaniuk, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej. - Chcemy, żeby to wydarzenie było wymianą doświadczeń, poszukiwaniem nowych form wypowiedzi artystycznej oraz żeby wpływało na rozwój zainteresowań dzieci i młodzieży oraz ich działalność artystyczną. Dlatego przeglądy konkursowe odbywają się w czterech kategoriach: teatr, taniec, muzyka i plastyka – dodaje.

I właśnie w tych czterech kategoriach można zgłaszać chęć uczestnictwa do piątku 15 marca. Z kolei w kwietniu odbędą się przesłuchania w poszczególnych kategoriach oraz ocena prac plastycznych. Eliminacje w kategorii teatr odbędą się 2 i 3 kwietnia w Domu Kultury w Bielszowicach, a w kategorii taniec 9 kwietnia w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty w Nowym Bytomiu. Z kolei w kategorii muzyka młodzi uczestnicy będą mogli zaprezentować się 10 kwietnia w Młodzieżowym Domu Kultury w Rudzie, natomiast ocena prac plastycznych nadesłanych na konkurs odbędzie się 8 kwietnia, także w Młodzieżowym Domu Kultury.

- Podsumowaniem festiwalu będzie koncert finałowy, który odbędzie się 8 maja w Miejskim Centrum Kultury. Koncert ten, jak i cały festiwal, dostarcza zawsze wielu emocji, nie tylko uczestnikom, ale także ich rodzicom, nauczycielom i opiekunom, którzy cały czas z zapałem kibicują – mówi Patrycja Ryguła-Mańka z Miejskiego Centrum Kultury.

Każdego roku konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem. Bierze w nim udział przeszło 1000 uczestników. Do udziału w festiwalu mogą zgłaszać się uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, a także uczestnicy zajęć artystycznych ośrodków, instytucji czy domów kultury.

Zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie poprzez kartę dostępną wraz z regulaminem na stronie www.mckrudasl.pl. Przy ocenie prac i występów, jury weźmie pod uwagę następujące kryteria: wartości wychowawcze, dobór repertuaru, scenariusz, ale także adaptację, inscenizację, muzykę, scenografię, reżyserię, zgodność muzyki z przekazem tanecznym, technikę tańca, opracowanie choreograficzne, warsztat wykonawców oraz ogólny wyraz artystyczny. Jury przyzna w poszczególnych kategoriach wiekowych nagrodę główną oraz wyróżnienia. Nagrody będą przyznawane w poszczególnych kategoriach wiekowych i zostaną wręczone na koncercie finałowym, który odbędzie się 8 maja o godzinie 12:00 w Miejskim Centrum Kultury.

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze