Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Festiwal Kultury Brazylijskiej

15-06-2018, 09:03 Agnieszka Lewko

Ponad 120 capoeristas z Polski i zagranicy weźmie udział w Festiwalu Kultury Brazylijskiej, który odbędzie się w najbliższy weekend /16-17 czerwca/ w Rudzie Śląskiej – Nowym Bytomiu. Gośćmi tegorocznej edycji imprezy będą instruktorzy z Brazylii oraz Hiszpanii. Nie zabraknie zajęć otwartych dla wszystkich mieszkańców oraz efektownego pokazu roda de capoeira. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Impreza znajduje się na liście ogólnopolskich największych Festiwali Kultury Brazylijskiej. W tym roku została wpisana także w międzynarodowy cykl festiwali "International Arue Capoeira" obok takich krajów jak Brazylia, Hiszpania, Włochy, Dania czy Portugalia – zaznacza Sebastian Pontus z Uczniowskiego Klubu Sportowego Capoeira Ruda Śląska, który jest organizatorem imprezy. - Festiwal z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Świadczy o tym fakt nie tylko coraz większej liczby uczestników, ale przede wszystkim gości, którzy chętnie przyjeżdżają, by współorganizować zajęcia. Warto też wspomnieć, że w festiwalu bierze udział wiele grup capoeira z całej Polski, różniących się szkołami, stylami i zasadami gry. Wszystkich łączy jedno - kultura brazylijska, a przez nią sport i promocja aktywności fizycznej – dodaje.

W festiwalu weźmie udział ponad 120 capoeristas z całej Polski i zagranicy. 93 osoby, które zdały egzamin, otrzymają podczas wydarzenia nowe stopnie. Wśród tych osób jest 26 członków UKS Capoeira Ruda Śląska.

Festiwal odbędzie się w hali MOSiR przy ul. Hallera 16b. Zajęcia poprowadzi 15 instruktorów, w tym sześciu Brazylijczyków. Obecni będą też goście z Hiszpanii, a także polska kadra instruktorów capoeira. Jednym z głównych gości festiwalu będzie Mestre Galinha, finalista tegorocznego Turnieju Mistrzów Capoeira "Red Bull Paranaue", organizowanego w Brazylii. Będą także: zwycięzca i finaliści tegorocznego Ogólnopolskiego Turnieju Capoeira w Gnieźnie.

Cały festiwal ma charakter otwarty i bezpłatny. Każdy może przyjść i wziąć udział w zajęciach prowadzonych przez instruktorów. Wystarczy na miejscu wypełnić formularz zgłoszenia. W przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest pisemna zgoda rodzica na udział dziecka i zgoda na przetwarzanie danych osobowych do celów rejestracji i ubezpieczenia – tłumaczy Sebastian Pontus.

W sobotę festiwal rozpocznie się o godz. 9:00. O godz. 12:00 capoeristas zaprezentują się na placu Jana Pawła II. Na rynek przejdą z hali MOSiR przy dźwiękach brazylijskiej samby i bębnów Batucada. Na miejscu zorganizowane zostaną zajęcia capoeira od podstaw (12:00 - 12:45), a następnie zaprezentowana będzie Roda de Capoeira. Kolejne zajęcia, na hali, odbędą się w godz. 15:00 - 16:00, po nich odbędzie się ceremonia przyznania nowych stopni oraz Roda de Capoeira.

W niedzielę zapraszamy na do hali MOSiR na godzinę 10:00, gdzie zaczniemy poranny rozruch rozgrzewką taneczną zumbrasil i samba przy dźwiękach brazylijskich bębnów – zachęca Pontus. Po rozgrzewce, w godz. 11:00 – 13:00, na miejscu odbędą się ogólnodostępne warsztaty. Zakończenie planowane jest na godz. 14:00.

UKS Capoeira Ruda Śląska jest jednym z największych klubów sportowych capoeira w kraju. W zajęciach regularnie uczestniczy około 40 osób od lat sześciu do prawie pięćdziesięciu. Klub zainicjował projekt Capoeira in Family, w ramach którego zachęca rodziców przyprowadzających dzieci na zajęcia do aktywnego trenowania z dzieckiem. W ramach tego projektu ćwiczy 14 rodzin (rodzice lub rodzice plus dziecko/dzieci). Klub jest realizatorem zadań publicznych Urzędu Miasta Ruda Śląska promujących upowszechnianie kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży, a także programy profilaktyczne. Jest także jedynym klubem capoeira otrzymującym dotację na wsparcie promocji sportu wśród dzieci i młodzieży z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wśród członków klubu są finaliści Ogólnopolskich Turniejów Capoeira, zwycięzcy i finaliści turniejów dla dzieci.

 


Komentarze