Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Festiwal Filmów Nurkowych „Głębiny”

16-01-2018, 08:36 admin

Od 26 do 28 stycznia w Rudzie Śląskiej odbędzie się Festiwal Filmów Nurkowych „Głębiny”, który zorganizowany zostanie w Miejskim Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej, parku wodnym Aquadrom, oraz w Pubie Druid. W planach są między innymi pokazy filmów o tematyce związanej z nurkowaniem, spotkania z zaproszonymi gośćmi, prelekcje, a także warsztaty nurkowe w basenie. Festiwalowi towarzyszyć będzie Konkurs Filmowy „Podwodne Światy”.

- „Głębiny” będą kontynuacją mającego miejsce kilka lat temu eventu o tej samej nazwie, który miał kilka edycji. Tematyka ówczesnej imprezy była jednak znacznie szersza, gdyż obejmowała wszelkie aspekty związane z wodą. Tym razem skupiamy się tylko na nurkowaniu, gdyż zagadnienie to samo w sobie jest bardzo szerokie – mówi Tomasz Bartniczak, prezes Rudzkiego Stowarzyszenia Inicjatyw Niebanalnych In-nI. - Pomysł na festiwal zrodził się na początku roku 2017, gdy wspólnie ze Stowarzyszeniem In-nI zorganizowaliśmy pokaz filmu „Diving into the unknown” w rudzkim Kinie Patria. Zainteresowanie oraz frekwencja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Środowisko nurkowe na południu Polski jest bardzo liczne. Na pokaz filmu przyjechali ludzie z całej Polski, dlatego też pomyśleliśmy, dlaczego nie organizować tego typu spotkań cyklicznie? Styczeń to dobry czas, wielu nurków zakończyło już sezon i oczekuje na kolejny, planując kolejne wyjazdy – Marcin Adamowicz, płetwonurek związany ze Stowarzyszeniem In-nI.

- Festiwal Filmów Nurkowych „Głębiny” ma być przede wszystkim okazją, aby spotkać się w gronie nurkowym i nie tylko powspominać, wymienić doświadczenia, poznać osobiście ludzi, których dotychczas znamy tylko z serwisów społecznościowych lub artykułów o ich nurkowych dokonaniach. Ma być miejscem dobrej zabawy, zarówno podczas pokazów filmowych, warsztatów w parku wodnym Aquadrom czy „Night Diving Party”, które będzie miało miejsce w festiwalową sobotę w Pubie Druid – dodaje Bartek Oczkiewicz, płetwonurek, współorganizator pokazu filmu „Diving into the unknown”, także związany ze Stowarzyszeniem In-nI.

- Park wodny Aquadrom od kilku lat promuje różne formy aktywności fizycznej w wodzie. 7-metrowa Tuba nurkowa oraz Aquadrom Diving Academy są idealnym miejscem, w którym można rozpocząć przygodę z nurkowaniem, ale również doskonalić swoje umiejętności. I to przez cały rok. Dlatego Festiwal „Głębiny” wpisuje się w naszą misję i chętnie zostaliśmy Partnerem wydarzenia – tłumaczy Agnieszka Piekorz-Hałczyńska rzecznik prasowy Aquadrom Sp. z o.o.

Program festiwalu jest bardzo bogaty i obejmuje zarówno tematykę związaną z nurkowaniem rekreacyjnym, technicznym, jaskiniowym i wrakowym, a także nurkowaniem osób niepełnosprawnych. Uczestnicy festiwalu będą mieli okazję poznać między innymi rekordzistę Guinessa w nurkowaniu wysokogórskim, Marcela Korkusia, eksploratora głębokich jaskiń - Adama Pawlika, filmowca i nurka wrakowego - Piotra Kardasza, a także Cezarego Abramowskiego, nurka technicznego, zapraszanego do uczestnictwa w wielu projektach związanych z eksplorowaniem nowych, trudnych i niebezpiecznych miejsc. Festiwal otworzą Joanna Hereta i Janusz Solarz, prezentując film „Deep Love”, przedstawiający ich przejmującą, ale piękną i budującą historię o pokonywaniu barier i dążeniu do realizacji swojej największej pasji, jaką jest nurkowanie. Nie lada gratką jest możliwość udziału w części basenowej, w aquaparku Aquadrom, gdzie Aquadrom Diving Academy przygotowało program pod nazwą „7 x 7 Feel the Chemistry”. Biorąc udział w konkursie filmowym „Podwodne Światy” można powalczyć o cenne nagrody, ufundowane przez największe firmy związane ze środowiskiem nurkowym, takie jak Santi czy No Gravity, a także centra nurkowe, takie jak katowicka Szkoła Nurkowania ScubAro, Centrum Nurkowe Maska z Gliwic, bytomski Sea-Fish czy Szkoła Nurkowania Palia Dive znad jeziora Głębokiego koło Międzyrzecza. Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa fotografii podwodnej Ireny Stangierskiej „Kolory Ciszy”.

Impreza ma charakter non-profit. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Patronat nad festiwalem objął największy polski portal nurkowy Divers24.


Komentarze