Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Ferie w mieście

29-01-2018, 08:49 admin

W Śląskiem ruszają ferie zimowe. Dla tych, którzy spędzą je w mieście, rudzkie placówki kulturalne przygotowały ponad 300 miejsc. Można się jeszcze zapisać na wybrane zajęcia. Ponadto ponad 1700 uczniów skorzysta z tegorocznej oferty ferii zimowych rudzkich szkół. Specjalną ofertę na kryte baseny i lodowiska przygotował również Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Aquadrom.

W Miejskim Centrum Kultury w dzielnicy Nowy Bytom, Domu Kultury w Bielszowicach, In-nY-m Domu Kultury w dzielnicy Kochłowice oraz Młodzieżowym Domu Kultury w dzielnicy Ruda przygotowano liczne atrakcje dla małych artystów, sportowców, odkrywców czy inżynierów. - W zależności od zainteresowań można wybrać zajęcia kulturalne, artystyczne lub sportowe. Miejskie placówki przygotowały liczne atrakcje, warsztaty i półkolonie – mówi wiceprezydent Anna Krzysteczko.

Miejskie Centrum Kultury zaprasza na Zimową Akademię Artystyczną. – W ramach tego cyklu warsztatów dzieci będą miały okazję połączyć dobrą zabawę z poznawaniem tajników działalności w różnych dziedzinach artystycznych – mówi Katarzyna Furmaniuk, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury. W programie zajęć znajdą się m.in. wariacje muzyczno–plastyczno-artystyczne, czyli zajęcia dla dzieci prowadzone przez doświadczony zespół instruktorów, wśród których znaleźli się aktorzy, animatorzy kultury, czy wokaliści. Podczas zajęć, dzieci poznają m.in. tajniki tworzenia spektaklu teatralnego, wezmą udział we wszystkich jego aspektach oraz poznają podstawy pracy z instruktorem wokalnym.

W feryjnej ofercie MCK znalazły się również kursy z robotyki – Robokids. W czasie zajęć dzieci zajmują się budową, projektowaniem oraz programowaniem robotów wykorzystując do tego specjalne zestawy klocków LEGO® Mindstorm. - Kursy Robokids organizowane są w MCK po raz kolejny, na specjalne życzenie rodziców. Cieszą się ogromną popularnością, a zadowolenie dzieci i ich opiekunów jest dla nas najlepszą rekomendacją – mówi dyrektor MCK. – Można się jeszcze zgłosić na warsztaty artystyczne, natomiast na kurs robotyki mamy już komplet chętnych – mówi Katarzyna Furmaniuk. Ponadto 30 stycznia o godz. 10.00 MCK zaprasza dzieci na musical „Kopciuszek. Zamienił się sen w rzeczywistość”. Cena biletu 8 zł.

Na przygodę z robotami zaprasza również Dom Kultury w Bielszowicach. – Podczas zajęć uczymy jak budować roboty od podstaw, bez użycia instrukcji. Każde spotkanie to nauka wykorzystywania różnego rodzaju czujników, silników, kół zębatych i różnego rodzaju klocków – mówi Grażyna Skuczeń z Domu Kultury w Bielszowicach. Kolejna propozycja Domu Kultury to zima z Oyama karate. Styl Oyama jest rozwijany pod kątem sztuki i samoobrony oraz w kontaktowej formule sportowej. - Mamy jeszcze wolne miejsca zarówno na zajęcia karate jak i robotyki. Zachęcam do udziału – zaprasza Grażyna Skuczeń.

Młodzieżowy Dom Kultury w Rudzie, podobnie jak pozostałe placówki, przygotował zajęcia dla dzieci w dwóch turnusach. W programie wiele atrakcji, m.in. spektakl teatru „Artre” z Krakowa pt. „Koziołek nie matołek”, wyjścia do kina, na basen, warsztaty twórcze, konkursy i zabawy.

Ponad 1700 dzieci zapisało się na zajęcia organizowane przez 16 szkół podstawowych. W programie oprócz gier, zabaw i zawodów sportowych na miejscu, zaplanowano zajęcia wyjazdowe, m.in. do sali zabaw, na kręgle, do kina i na basen.

Podczas ferii zimowych będzie można skorzystać również bezpłatnie z atrakcji przygotowanych przez Bibliotekę Miejską. Filia nr 4 w Nowym Bytomiu zaprasza dzieci na „Wędrówki z książką -spotkania z Nelą”. W programie głośne czytanie z książek, prezentacja wybranych regionów, wykonanie prac plastycznych. Zajęcia zaplanowano w dniach 01, 06, 08 lutego o godz. 13.30. Z kolei Biblioteka Centralna w dzielnicy Wirek zaprasza na zajęcia pod hasłem „W królestwie baśni” od godz. 10:00 do 11.30, w dniach 02, 05, 07, 09 lutego. Na ferie z gitarą i bezpłatne warsztaty muzyczne dla początkujących zaprasza filia nr 18 w dzielnicy Halemba, w dniach 6 i 7 lutego, w godz. 10.00 – 11.00 i 11.00 – 12.00. Z kolei filia nr 13 w Goduli zaprasza w tłusty czwartek (8 lutego, godz. 16.00) na spotkanie kulinarne, na którym organizowany będzie wypiek pączków.

W organizację zimowego wypoczynku włączyły się również organizacje pozarządowe, które zostały wsparte kwotą 50 tys. zł z budżetu miasta na organizację ferii zimowych. M.in. Stowarzyszenie In-nI organizuje w Domu Kultury w Kochłowicach półkolonie w dwóch turnusach pod hasłem „Kocham Cię Polsko”. W programie m.in. wyjścia do kina, na basen, wycieczka do krakowskiego Klockolandu oraz do sali zabaw Urwis. Na zimowisko do Zwardonia zaprasza dzieci w pierwszym tygodniu ferii rudzki Hufiec ZHP. Zaplanowano m.in. wycieczki piesze, zabawy sportowe i rekreacyjne oraz warsztaty związane z rozwojem różnych pasji i zainteresowań. Z kolei rudzkie Towarzystwo Hokejowe Zryw organizuje w okresie ferii zajęcia sportowe, nauki jazdy na łyżwach, zajęcia dydaktyczne. Bezpłatne zimowe warsztaty nauki jazdy na łyżwach dla dzieci odbywać się będą na lodowisku miejskim w Orzegowie, na Burloch Arenie, w poniedziałki i środy o godz. 17.45, we wtorki i czwartki o godz. 16:15 oraz w soboty i niedziele o godz. 10.00. Tym, którzy nie mają własnych łyżew, organizatorzy zagwarantują również sprzęt ochronny oraz łyżwy.

W zapewnienie dzieciom atrakcji podczas ferii zimowych zaangażowała się także parafia św. Michała Archanioła w Orzegowie. Zaplanowano m.in. warsztaty rozwojowe, wyjścia do kina, na basen, wyjazd do Muzeum Chleba.

Specjalną ofertę na czas ferii przygotowały też działające w mieście 3 kryte pływalnie w dzielnicach Nowy Bytom, Ruda i Kochłowice. Koszt wejścia dziecka na basen do godziny 15.00 to 4,50 zł, dla grup zorganizowanych 3,50 zł. Rudzcy uczniowie będą mogli również korzystać z preferencyjnych wejść na lodowiska w dzielnicy Orzegów przy ul. Bytomskiej i w dzielnicy Bykowina przy ul. Gwareckiej.

Aquadrom również przygotował specjalną ofertę na ferie. Od poniedziałku do piątku do godz. 16.00 każda osoba, która nie ukończyła 18 roku życia, może skorzystać z wejścia w cenie 11 zł za dwugodzinny pobyt w Strefie Rekreacji i Sportu. Po godzinie 16.00 ten bilet będzie można nabyć w cenie 15 zł. Dodatkowo restauracja AQUA BISTRO na czas ferii zimowych przygotowała specjalne „feryjne” menu. Czynne jest również lodowisko przed Aquadromem. Bilet w cenie 5 zł umożliwia całodniowy pobyt na lodowisku. Łyżwy można wypożyczyć w cenie 5zł/godz.

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze