Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Ferie 2024 w Rudzie Śląskiej

24-01-2024, 21:49 JO

Wycieczki, seanse filmowe, wyjścia na basen, warsztaty teatralne, spotkania z ciekawymi ludźmi i nauka pływania - te i wiele innych atrakcji czeka na dzieci i młodzież w Rudzie Śląskiej podczas tegorocznych ferii zimowych. - Jestem przekonana, że w ofercie proponowanej przez rudzkie placówki kulturalne i organizacje pozarządowe każdy znajdzie coś dla siebie. Dzieci i młodzież będą miały możliwość rozwijania swoich pasji i zainteresowań – mówi Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

W Śląskim  Teatrze Impresaryjnym im. H. Bisty zorganizowana zostanie „Zimowa Scena Młodych”, czyli warsztaty teatralne dla dzieci w wieku szkolnym, które odbędą się od 29 stycznia do 2 lutego. Poprowadzi je aktorka i reżyserka Anna Bączek–Lieber. - Podczas tygodnia warsztatów dzieci będą się bawić, tańczyć, ćwiczyć, tworzyć własne postaci teatralne, odbywać niezwykłą podróż do świata wyobraźni. Program warsztatów obejmuje zajęcia z podstaw gry aktorskiej, emisji głosu, dykcji, ekspresji scenicznej, technik gry aktorskiej, treningu kreatywności oraz tworzenia własnej postaci scenicznej. Ćwiczenia teatralne będą przeprowadzane w oparciu o techniki pracy Jana Dormana, gdzie dziecko stoi w centrum zainteresowania i staje się kreatorem teatralnej rzeczywistości – podkreśla Patrycja Ryguła-Mańka z Śląskiego Teatru Impresaryjnego.

W Domu Kultury Bielszowice w środę (31.01) zaplanowano warsztaty improwizacji teatralnej „Młodociany improwizator”, które odbędą się w godz. od 10.00 do 14.00 i skierowane są do dzieci i młodzieży w wieku od 12. do 26. roku życia. Chętni mogą się jeszcze zapisywać.

Sporo atrakcji dla dzieci wypoczywających podczas ferii w domu przygotował również Młodzieżowy Dom Kultury w Rudzie Śląskiej. Dla dzieci ze szkół podstawowych przygotowano zajęcia  sportowe, artystyczne i kreatywne oraz wyjazdy do kina, opery i Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, karnawał rycerski na zamku w Starych Tarnowicach, zwiedzanie wystawy klocków Lego. Na tym jednak nie koniec atrakcji. Na miłośników teatru i aktorstwa czeka trzydniowe zimowisko w Krakowie, w tym udział w warsztatach aktorskich i spektaklach teatralnych. Nie zabraknie też zajęć kulturystyki i tenisa stołowego dla młodzieży oraz zajęć kreatywnych w świetlicy dla młodszych dzieci.

Półkolonie dla najmłodszych organizuje również In-ny Dom Kultury. „Zimowa Kleksolandia” to dwa turnusy przeznaczone dla dzieci w wieku od 6 do 13 lat. W każdym turnusie dzieci będą korzystać z basenu, zorganizowana zostanie wycieczka m. in. do „Bajki Pana Kleksa" czy do kina „Patria", zaplanowane są warsztaty i spotkania z ciekawymi ludźmi. Uczestnicy zajęć będą zdobywać nowe umiejętności i wesoło spędzać czas.

Miejska Biblioteka Publiczna w Rudzie Śląskiej zaprasza w czasie ferii do spędzania czasu w bibliotece, gdzie można nie tylko wypożyczyć książki, ale także czasopisma, audiobooki, filmy, płyty muzyczne, a nawet gry planszowe i komputerowe. Nie zabraknie też różnych atrakcji organizowanych w poszczególnych filiach biblioteki. Zaplanowano animacje, warsztaty, koncerty i wystawy. Podczas tegorocznych ferii pracownicy biblioteki zaplanowali również zajęcia plastyczne i literackie, zabawy ruchowe, spotkania czytelnicze, projekcje filmów, grę w planszówki.

Miłośnicy wodnych wrażeń w wieku od 8 do 12 lat mogą skorzystać z oferty przygotowanej przez rudzki park wodny.  „Figle – migle”, czyli półkolonie w Aquadromie to nauka pływania przeplatana z równymi atrakcjami. W programie m.in. animacje w hali basenowej, warsztaty chemiczne, kulinarne, ruchowe, teatralne i kreatywne. Półkolonie zostały podzielone na dwa turnusy od 29 stycznia do 2 lutego i od 5 do 9 lutego, w godz. od 7.30 do 16.00.

Ferie to także czas, kiedy warto wybrać się na lodowisko oraz baseny Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz zapoznać się z ofertą rudzkich stowarzyszeń i klubów sportowych. Bilet na baseny kryte Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji dla grup zorganizowanych w okresie ferii (od 15 osób)  można nabyć w cenie 8 zł za godzinę. Z kolei na lodowisko przy ul. Bytomskiej bilet od osoby dla grup zorganizowanych (od 10 osób) kosztuje 7 zł za godzinę.

Źródło: UM Ruda Śląska
Foto: Pixabay


Komentarze