Fajer u Hrabiny
15-04-2022, 09:53 admin
Prapremiera widowiska muzycznego, projekcja filmu, przedstawienie teatralne, pokaz mody, spotkania z ciekawymi ludźmi i warsztaty – to tylko niektóre atrakcje, jakie czekają na odwiedzających w Muzeum Miejskim w Rudzie Śląskiej. Już w piątek (29.04) w ramach tegorocznej Nocy Muzeów w rudzkiej placówce odbędzie się „Fajer u Hrabiny”, który będzie okazją do upamiętnienia 180. rocznicy urodzin Joanny Schaffgotsch – wychowanki legendarnego górnośląskiego przedsiębiorcy Karola Goduli. Wydarzenie potrwa od godz. 16.00 do 23.00, a poprowadzi je znana prezenterka telewizyjna Anna Popek. Udział w wydarzeniu wymaga wcześniejszej rezerwacji, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona.
- „Fajer u Hrabiny” to niezwykłe i wyjątkowe wydarzenie, podczas którego nie zabraknie wielu atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Dlatego serdecznie zachęcam do odwiedzenia naszego muzeum – zaprasza Krzysztof Gołąb, dyrektor Muzeum Miejskiego im. M. Chroboka w Rudzie Śląskiej. – Podczas tegorocznej Nocy Muzeów postanowiliśmy skupić się wokół postaci Joanny Schaffgotsch i przygotować program, który niemal w każdym punkcie nawiązuje do jej życia i losów, a także czasów, w których żyła – dodaje.
Wydarzenie o godz. 16.00 rozpocznie przedstawienie teatralne „Śladami Joanny”, które zaprezentują uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Joanny von Schaffgotsch-Gryzik w Rudzie Śląskiej. Następnie (o godz. 16.30) grupa Mme Chantberry, zajmująca się kostiumologią i krawiectwem artystycznym, zabierze uczestników w podróż w świat mody, w którym żyła hrabina Joanna. W tym czasie odbędzie się wykład i prezentacja na temat obyczajów z lat 1850 – 1900, będzie można poznać m.in. różne zabiegi kosmetyczne, nie zabraknie również pokazu strojów. Zainscenizowany zostanie podwieczorek z tamtych czasów, podczas którego będzie można poznać zasady etykiety przy stole, a miłośnicy tańca wezmą udział w warsztatach tańca kontredans poprowadzonych przez instruktorkę Alenę Bialovą (godz.18.30).
Dalsza część „Fajeru u Hrabiny” będzie przede wszystkim filmowo-muzyczna. O godz. 19.15 uczestnicy imprezy poznają kulisy powstawania filmu dokumentalnego „Joanna Gryzik – Śląski Kopciuszek” oraz porozmawiają z jego reżyserką – Anną Popek. - Z kolei o godzinie 19.45 nasi goście będę mieli okazję obejrzeć ten film. Przybliża on niezwykłe losy hrabiny Joanny, zwanej właśnie śląskim Kopciuszkiem, która urodziła się w ubogiej robotniczej rodzinie, a za sprawą Karola Goduli odziedziczyła ogromny majątek, który wielokrotnie pomnożyła – podkreśla Krzysztof Gołąb.
Po projekcji filmu (godz. 20.15) zaplanowane zostało spotkanie z historykiem Arkadiuszem Kuzio – Podruckim oraz społecznikiem i pisarzem Maciejem Mischokiem, którego tematem będzie rodzina Schaffgotsch. Na zakończenie muzealnej podróży w czasie (o godz. 21.30) odbędzie się prapremiera koncertowej wersji fragmentów widowiska muzycznego w wykonaniu artystów scen polskich: Justyny Bujak, Pauliny i Michała Dziedziców, Aleksandry Golombek, Zofii Garganisz, Szczepana Szostoka oraz zespołu Opera Art. Ensemble.
W tym dniu w muzeum będzie również możliwość oglądania wystaw towarzyszących wydarzeniu. Jedna z nich to wystawa planszowa pt. „Z dziejów rodu Schaffgotschów”, a druga to wystawa prac konkursowych laureatów XXI Festiwalu Małych Ojczyzn Lokalnych. Istnieje także możliwość zwiedzenia wystawy stałej muzeum „Czas to pieniądz. Historia cywilizacji i ekonomii na przykładzie Rudy Śląskiej”. Należy jednak pamiętać, że zwiedzanie wystawy stałej wymaga wcześniejszej rezerwacji. Wejścia na tę wystawę odbywają się o godz.: 18.00, 19.00, 20.00 i 21.00.
Więcej informacji na temat wydarzenia oraz rezerwacji miejsc na Noc Muzeów, można uzyskać w Muzeum Miejskim im. M. Chroboka w Rudzie Śląskiej pod numerem telefonu: 32 248 44 57.
Źródło: UM Ruda Śląska
Komentarze