Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Europejskie Dni Dziedzictwa 2017

07-09-2017, 08:35 admin

Gra terenowa, prelekcja na terenie dawnego gródka, spacer historyczny po Wirku oraz autokarowa wycieczka szlakiem rudzkich krajobrazów – to przegląd wydarzeń zaplanowanych w Rudzie Śląskiej w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2017. W to międzynarodowe wydarzenie tradycyjnie włącza się Stowarzyszenie „Genius Loci – Duch Miejsca” oraz Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka. Pierwsza odsłona EDD już w najbliższą sobotę, 9 września.

Stowarzyszenie „Genius – Loci – Duch Miejsca” zaprasza do udziału w trzech wydarzeniach. Pierwsze - gra terenowa – odbędzie się 9 września. Uczestnicy zabawy poruszać się będą po Kochłowicach. Zbiórka o godz. 11:00 przy ul. Oddziałów Młodzieży Powstańczej 5. - W grze miejskiej mogą wziąć udział pojedyncze osoby lub zespoły 2-4 osobowe. Można poruszać się pieszo lub na rowerze. Należy jednak pamiętać, że osoby niepełnoletnie, które w trakcie gry nie będą pod opieką dorosłych, proszone są o przyniesienie ze sobą zgodę rodziców na udział w imprezie – tłumaczą organizatorzy. Zgłoszenia przyjmowane są mailowo: gramiejska.duchmiejsca@gmail.com lub telefonicznie: 663 241 522.

Dzień później, 10 września, odbędzie się prelekcja pod tytułem „Obiekty warowne w malarstwie pejzażowym. Grodzisko w Kochłowicach w krajobrazie na wybranych przykładach”. Grzegorz Nawrat opowie o tym, jak ten typ malarstwa rozwijał się przez stulecia. Na przykładzie grodziska w Kochłowicach, jego historii i legend z nim związanych pokaże, jak obiekty warowne i topografia terenu były wykorzystywane przez artystów. Początek o godz. 10:00 przy gródku.

W sobotę, 16 września, w godz. 10:00-12:00 Stowarzyszenie zaprasza do udziału w spacerze historycznym pt. „Zapomniane dziedzictwo przemysłowe w krajobrazie Wirku”. - Do początku XIX w. obszar dzisiejszego Wirku był porośnięty lasem. Powstanie huty żelaza „Antonina” i kopalni węgla kamiennego „Gottessegen” dało początek niewielkiej osadzie robotniczej, która szybko przerodziła się w prężną i ludną gminę – mówi Przemysław Noparlik, który uczestników spaceru oprowadzi wraz z uczniami Szkoły Podstawowej nr 8. Zbiórka przed kościołem pw. św. Wawrzyńca w Wirku.

W tym samym dniu w podróż po Rudzie Śląskiej mieszkańców zabierze też Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka. Po wybranych dzielnicach miasta uczestnicy wycieczki, dzięki pochodzącym ze zbiorów muzeum pocztówkom i mapom, będą mogli „w terenie” przekonać się o skali przeobrażeń jakie zaszły w Rudzie Śląskiej w czasie 150 lat intensywnego rozwoju. Wycieczka rozpocznie się w siedzibie muzeum o godz. 10:00 przy ul. Wolności 26, a zakończy rzutem oka na Rudę Śląską… spoza Rudy Śląskiej.

Liczba miejsc jest ograniczona. Bezpłatne zaproszenia można odbierać w siedzibie muzeum. Rezerwacje pod numerem tel. 32 248 44 57 oraz za pośrednictwem poczty email: info@muzeum.rsl.pl.

Przypomnijmy, że Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku. Jest to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu.
Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się co roku w drugi i trzeci weekend września. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Informacje o wydarzeniach znajdują się na stronie www.edd.nid.pl.

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze