Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Edukacja przez zabawę, czyli jak ważna jest woda

09-12-2020, 09:05 Joanna Oreł

Ostatnie miesiące i epidemia koronawirusa pokazały, że wszyscy na nowo przypomnieliśmy sobie, jak ważne jest regularne oraz prawidłowe mycie rąk. Dlatego też Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, które od wielu lat stara się edukować mieszkańców, zorganizowało dla przedszkolaków konkurs plastyczny oraz filmowy pt. „Ręce myję – zdrowo żyję”. Jego partnerami zostali: Rudzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Niebanalnych In-nI oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rudzie Śląskiej.

15 października obchodziliśmy Światowy Dzień Mycia Rąk. W tym roku święto to nabrało szczególnego znaczenia. Z racji tego Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rudzie Śląskiej postanowiło zaprosić dzieci w wieku 5-6 lat do promowania nawyku częstego mycia rąk poprzez udział w konkursie plastycznym i filmowym. – Kształtowanie świadomości ekologicznej u dzieci jest niezwykle istotne z racji tego, iż nie bez przyczyny mówi się, że „czym skorupka nasiąknie za młodu, tym na starość trąci”. Mycie rąk jest jedną z najprostszych i najtańszych metod ograniczenia liczby zachorowań i walki z infekcjami, dlatego musimy uświadamiać o tym najmłodszych mieszkańców. To obowiązek nas jako dorosłych. Jako spółka dostarczająca zdrową i bezpieczną wodę, chcemy dbać nie tylko o środowisko, lecz również o zdrowie nas wszystkich – podkreśla Grzegorz Rybka, prezes PWiK Sp. z o.o.

Konkurs przeprowadzony został w dwóch kategoriach – prac plastycznych przygotowanych przez przedszkolaków oraz filmów nagranych przez przedszkola, które miały nawiązywać do hasła „Ręce myję – zdrowo żyję”. – Zasady higieny osobistej należy kształtować u dziecka od momentu, kiedy zaczyna się uspołeczniać. Musimy już od wieku przedszkolnego wpajać nawyki higieniczne, ponieważ przekładają się one na zdrowie każdego człowieka. Często nawet dorośli nie wiedzą o tym, że z powodu braku higieny rąk w miesiącach wiosennych i letnich jesteśmy narażeni na takie choroby, jak m.in. wirusowe zapalenie wątroby typu A, dur brzuszny, czy salmonelloza. Natomiast w okresie zimowym charakterystyczne są zachorowania wywołane wirusem grypy, czy obecnie wirusem SARS-CoV-2 – wylicza Renata Cieślik-Tarkota, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rudzie Śląskiej.

Jak wobec tego nie tylko za sprawą udziału w konkursie plastycznym, czy filmowym możemy na co dzień uczyć dzieci postaw prozdrowotnych? – Trzeba zapewnić dziecku odpowiednie miejsce do higieny rąk i zwykłe mycie rąk zamienić w dobrą zabawę. W tym celu warto zakupić podstawkę pod umywalkę, mydło o ciekawym zapachu lub piankę do mycia rąk. Ponadto można znaleźć sporo wierszyków, dzięki którym w prosty i zrozumiały sposób możemy nauczyć dziecko zasad higieny – mówi Renata Cieślik-Tarkota.

Rudzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Niebanalnych In-nI od lat organizuje szereg zajęć edukacyjnych i aktywizacyjnych dla dzieci i młodzież. Dlatego też jego przedstawiciele po raz kolejny włączyli się w organizację konkursu, którego inicjatorem jest PWiK Sp. z o.o. – Dzieci mocno zaangażowały się zarówno w przedstawienie hasła konkursu, jak i przygotowanie prac. Przy okazji wykazały się dużą znajomością tematu, co nas bardzo cieszy i taki zresztą był cel konkursu. W ten sposób najmłodsi mieszkańcy utrwalili w swoich głowach zasady higieny, jak również fakt, że wodę należy szanować i używać mądrze – mówi Tomasz Bartniczak, prezes Rudzkiego Stowarzyszenia Inicjatyw Niebanalnych In-nI.

W rywalizacji wzięły udział przedszkolaki z ośmiu placówek. Jury konkursowe przyznało dzieciom 22 równorzędne nagrody za prace plastyczne i jedną nagrodę rzeczową dla przedszkola za najlepszy filmik. Ze względu na epidemię koronawirusa w tym roku nie odbyło się tradycyjne spotkanie i podsumowanie konkursu. Nagrody i dyplomy zostały przekazane poszczególnym przedszkolom. Nagrodzone prace można obejrzeć na stronie www.pwik.com.pl w zakładce „Edukacja ekologiczna” oraz na fanpage’u PWiK Ruda Śląska.

Nagrody i dyplomy otrzymali:
1. Hanna Staniukiewicz – "Zaczarowane Przedszkole”,
2. Ryszard Sorys – MP nr 7,
3. Patrycja Kulpan – MP nr 24,
4. Bartek Sobociński, Emilia Dybała, Kinga Fifagrowicz i Nina Warda – MP nr 35,
5. Agata Sadowska, Aleksandra Bomba, Antonina Loewe, Hanna Król, Julia Litkowiec, Laura Frydrych, Nadia Kozok i Olga Podolska – MP nr 36,
6. Maja Kwak – MP nr 37,
7. Hanna Łuczak, Antek Palacz, Magdalena Michalik i Paulina Kot – MP nr 38,
8. Antonina Dyrka i Jakub Ginter – MP nr 39

Dodatkową nagrodę za przygotowanie filmu „Ręce myję – zdrowo żyję” otrzymało MP nr 35. Dzieci otrzymały zestaw muzyczny Bum Bum Rurki.


Komentarze