Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Dwa dni pełne atrakcji

31-05-2023, 09:43 AP

Dżem, Mery Spolsky, Oberschlesien i CoverNostra – to ci artyści zagrają podczas koncertu na terenach targowych w Wirku w ramach tegorocznych Dni Rudy Śląskiej. Z kolei na najmłodszych rudzian będzie czekał cały dzień niezapomnianych atrakcji w „Bajkowym Ogrodzie” Śląskiego Teatru Impresaryjnego im. H. Bisty w Nowym Bytomiu (dawny MCK). Nie zabraknie też kina plenerowego. Święto miasta w tym roku potrwa od 3 do 4 czerwca. O szczegółach rozmawiamy z wiceprezydent miasta Anną Krzysteczko, odpowiedzialną za kulturę.

– Pani Prezydent, długo trzeba było czekać na Dni Rudy Śląskiej…
– To prawda. Ostatnie tego typu wydarzenie odbyło się w 2019 roku. Później nasze kulturalno-rozrywkowe plany przerwała pandemia COVID-19. Nie mieliśmy wpływu na obostrzenia wprowadzane w całym kraju, zakazujące organizacji wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych czy sportowych. Ten czas mamy za sobą, dlatego w tym roku wróciliśmy do tematu organizacji Dni Rudy Śląskiej. Nie było to proste ze względu na trudną sytuację finansową samorządu, ale udało się wygospodarować środki na ten cel.

– To będą dwa dni pełne atrakcji?
– Staraliśmy się, żeby program święta miasta był ciekawy i zróżnicowany. Postawiliśmy na wykonawców, którzy reprezentują różnorodne gatunki i nurty muzyczne, by przyciągnąć jak najszersze grono odbiorców, w różnym wieku. Jestem przekonana, że każdy znajdzie coś dla siebie.

– Możemy zdradzić szczegóły?
– Startujemy w sobotę na miejskim rynku w Nowym Bytomiu i zaczynamy od atrakcji dla najmłodszych. Bajkowy Dzień Dziecka o godzinie 13.15 rozpocznie Orkiestra Dęta Komendy Wojewódzkiej Policji i pokaz musztry w wykonaniu IV Liceum Ogólnokształcącego. Zaraz potem kolorowy korowód ruszy ulicami Nowego Bytomia do Bajkowego Ogrodu przy Śląskim Teatrze Impresaryjnym (wcześniej Miejskie Centrum Kultury – przyp. red.). W ogrodzie na uczestników zabawy czekać będą punkty aktywności, dmuchane zamki, zjeżdżalnie, animacje, pokazy, konkursy i występy dziecięcych i młodzieżowych zespołów z Rudy Śląskiej. Podczas Dnia Dziecka wybierzemy najlepiej przebranego uczestnika, który zostanie dziecięcym prezydentem miasta. Na zakończenie dla najmłodszych wystąpią Roko i Colino.

– Program pierwszego dnia znamy, co natomiast w niedzielę, 4 czerwca?
– Na terenach targowych w Wirku od godziny 16.00 będziemy bawić się przy dźwiękach muzyki. Wówczas będzie grał zespół CoverNostra. Na scenie o mocne brzmienie po śląsku zadba zespół Oberschlesien, później sceną zawładnie Mery Spolsky, a na zakończenie tegorocznych Dni Miasta zagra legendarna grupa Dżem.

– Pojawią się również nowości…
– Na placu Jana Pawła II w sobotę, o godz. 21.00 zaplanowaliśmy coś dla miłośników kina. W plenerze wyświetlony zostanie film „Gwiazdy” w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego. Wracamy również do promocji naszych młodych artystów. Na scenie w niedzielę pojawią się laureaci konkursu zorganizowanego przez Młodzieżową Radę Miasta „O Rudzki Mikrofon” – Martin Rangosz oraz Marta Mansfeld. Bardzo się z tego cieszę. Wielką niespodzianką dla mieszkańców będzie prapremiera hejnału miasta w wykonaniu Łukasza Rudnika, który na co dzień jest hejnalistą na Wieży Mariackiej w Krakowie. Pan Łukasz skomponował hejnał z 11 taktów muzycznych, nawiązujących do 11 dzielnic Rudy Śląskiej. Został zainspirowany melodią ludową „Oj hutnik, hutnik”, która znalazła się w zbiorach profesora Adolfa Dygacza.

– To będzie prapremiera, natomiast pokaz premierowy podczas Dnia Herbu…
– 6 czerwca mieszkańcy, którzy przyjadą na Plac Jana Pawła II, będą mogli hejnał usłyszeć na żywo. Na co dzień transmisja hejnału będzie się odbywać pięć razy dziennie. Ostatni raz o godzinie 19.59 – będzie to nawiązanie do roku 1959 – czyli roku powstania Rudy Śląskiej. Przy tej okazji zapraszam wszystkich mieszkańców na mszę w intencji miasta, która odbędzie się tego samego dnia, o godzinie 18 w kościele pw. św. Pawła w Nowym Bytomiu.

– Wydarzenia kulturalne wracają do Rudy Śląskiej?
– Cały czas staramy się oferować ciekawe wydarzenia dla różnych grup wiekowych. Już 17 czerwca zapraszamy na Industriadę. W tym roku tradycyjnie spotkamy się na Ficinusie oraz w Stacji Biblioteka, która powraca na Szlak Zabytków Techniki. Wakacje w Rudzie Śląskiej rozpoczniemy w bielszowickim parku Strzelnica, gdzie wspólnie z Domem Kultury przygotowujemy Noc Świętojańską. Do późnych godzin wieczornych odbywać się tam będą występy artystyczne, widowiska świętojańskie i szukanie kwiatu paproci. W minionym tygodniu w Stacji Biblioteka odbyło się spotkanie autorskie z Filipem Springerem, znanym i cenionym pisarzem, fotografem oraz autorem książek i cykli reporterskich. Jeśli komuś nie udało się spotkać z autorem, będzie miał jeszcze okazję w wakacje, ponieważ w naszym mieście zagości Festiwal Miedzianka Po Drodze. W ramach festiwalu odbędą się spotkania autorskie i inne wydarzenia towarzyszące. Zaprosimy też całe rodziny lub grupy znajomych do udziału w wakacyjnej grze miejskiej. Na specjalnej karcie do gry, za pomocą kodu QR, będzie można sprawdzić, gdzie szukać odpowiedzi na pytanie lub gdzie należy wykonać zadanie. Myślę, że będzie to ciekawa propozycja spędzenia czasu w terenie, odwiedzając lub poznając miejsca zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego. Oczywiście w grze będą do zdobycia atrakcyjne nagrody. W lipcu powrócą „Ogrody Śniadaniowe”, czyli bardzo ciekawa forma spędzania sobotnich poranków na świeżym powietrzu przy Śląskim Teatrze Impresaryjnym. W lipcu po raz kolejny spotkamy się przy piekaroku. Wydarzenie to cieszy się dużą popularnością, dlatego w ramach Święta Metropolii znów zapachnie chlebem. Zachęcam do śledzenia stron i profili w mediach społecznościowych naszych organizacji kulturalnych, gdyż tam na bieżąco będą pojawiały się informacje o wydarzeniach. Już teraz wspomnę tylko o „Dniu Dziecka w CIS” i I Ogólnopolskich Targach Książki Wydawców Niezależnych w Miejskiej Bibliotece Publicznej, czy pikniku na terenie etnołogródka w Muzeum Miejskim. Pracujemy też nad tym, aby po raz kolejny w sierpniu odbył się Festiwal Orkiestr Dętych.

– Pani Prezydent, rozmawiamy o wydarzeniach kulturalnych na najbliższe miesiące. Przy tej okazji nie mogę nie zapytać o przekształcenie Miejskiego Centrum Kultury w Śląski Teatr Impresaryjny. Co ta zmiana oznacza dla miasta?
– Staniemy się kolejnym miastem na kulturalnej mapie Śląska, które oferować będzie ciekawy repertuar teatralny. Co ważne, pozyskaliśmy prawie pół miliona złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na remont budynku teatru. Inauguracja Śląskiego Teatru Impresaryjnego odbędzie się w listopadzie br. Już teraz wiemy, że ŚTI zaprezentuje ciekawy program artystyczny dla najmłodszych w ramach Festiwalu Teatrów Dziecięcych. Na ten cel pozyskaliśmy także dofinansowanie z MKiDN. Jestem przekonana, że ŚTI przyciągnie do miasta wielu artystów, dzięki czemu oferta kulturalna będzie dla mieszkańców jeszcze ciekawsza.

– Dziękuję za rozmowę.


Komentarze