Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Duch Joanny w każdym w nas

11-06-2018, 13:17 Magdalena Buchta

W poniedziałek (11.06.) Szkołę Podstawową nr 3 im. Joanny von Schaffgotsch – Gryzik w Rudzie Śląskiej po jedenastu latach przerwy odwiedził wyjątkowy gość - prawnuk słynnej patronki szkoły - hrabia Hans Ulrich Graf Schaffgotsch. Społeczność szkoły z tej okazji postanowiła przygotować wyjątkową uroczystość – wszystko po to, by jak najlepiej ugościć przybysza zza zachodniej granicy.

- Witając w murach szkoły potomka naszej patronki, czujemy się tak, jakbyśmy gościli samą hrabinę Joannę. Jest to dla nas niezwykle wzruszające przeżycie, a przede wszystkim ogromny zaszczyt – podkreślała Barbara Szklarska, dyrektor SP nr 3.

Szkoła przyjęła imię Joanny von Schaffgotsch – Gryzik w 2007 roku. Młodą jeszcze Joannę pod koniec XIX w. matka – wdowa oddała pod opiekę słynnemu Karolowi Goduli, który postanowił się nią zaopiekować. W ten sposób stała się dziedziczką fortuny Goduli, a po jego śmierci dzięki majątkowi przyczyniła się do rozwoju gospodarki w regionie, wspomagała sferę edukacji oraz budowę kościołów, czy klasztorów. Znana była także z działań filantropijnych.

- Cieszę się, że mogłem wrócić w to miejsce po jedenastu latach. Bardzo dobrze wspominam ten dzień, kiedy nadano szkole imię mojej pra, pra babki – podkreślał Hans Ulrich Graf Schaffgotsch. - Dla Joanny jedną z najważniejszych rzeczy było przekazywanie wiedzy i nauczanie młodych. Tam gdzie się pojawiała starała się stwarzać taką możliwość. Wiedza jest szczególnie istotna w dzisiejszych czasach, dlatego cieszę się, że ta szkoła stawia właśnie Joannę za wzór. Widzę ducha Joanny w każdym z Was – mówił.


Komentarze