Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Dom słowiczków ma 80 lat

28-10-2018, 14:27 Agnieszka Lewko

Dom Śpiewaczy Chóru Mieszanego „Słowiczek” istnieje już 80 lat. Z okazji tego okrągłego jubileuszu w siedzibie chóru przy ul. Krasińskiego 1 w Wirku odbył się uroczysty koncert jubileuszowy. Podczas uroczystości nie zabrakło także wielu życzeń i podziękowań.

- Chór uczcił dziś ten jubileusz, oczywiście śpiewem. Słuchając naszych wspaniałych chórzystów sama im często wtórowałam. Warto pamiętać, że był to swoisty wstęp do jeszcze zacniejszego jubileuszu - przyszłorocznego 100-lecia samego chóru. Dziękuję wszystkim, dzięki którym ta piękna działalność jest w naszym mieście pielęgnowana już od niemal wieku - zaznaczyła Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej.

Uroczyste otwarcie siedziby choru nastąpiło pod koniec października 1938 roku i od tego momentu stanowi ona miejsce prób i koncertów.

- Wszystko zaczęło się w 1937 roku, kiedy członkowie chóru podjęli decyzję o wybudowaniu tego domu.  Było to ważne, ponieważ przez brak stałej siedziby często pojawiał się problem, jeśli chodzi o organizowanie prób i koncertów. Budowa spotkała się z aprobatą członków zespołu i w 1938 roku podjęto pierwsze kroki związane z budową tego domu - przypominał historię powstania domu Sebastian Pustelnik, członek chóru „Słowiczek” i jeden z organizatorów jubileuszu.

Na początku uroczystości została zaprezentowana inscenizacja poświęcenia kamienia węgielnego w lipcu 1938 roku, a później odbył się koncert w wykonaniu chóru „Słowiczek”.


Komentarze