Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Dobry duch kolędowania

14-01-2015, 11:51 Magdalena Szewczyk

To nie konkurs, czy przegląd nastawiony na rywalizację. Inicjator, który od 20 lat jest także jednym z organizatorów tego wydarzenia, podkreśla, że chodzi o wspólny śpiew na chwałę Boga. W tym roku Rudzkie Spotkanie Kolędowe obchodzi swój jubileusz i z tej okazji postanowiliśmy porozmawiać z Grzegorzem Grosem, nie tylko pomysłodawcą, ale także prowadzącym scholę „Duchu Ogniu”.

Jak zrodził się pomyśl wspólnego kolędowania?

Idea powstania Rudzkiego Spotkania Kolędowego narodziła się, gdy w parafii Ducha Świętego w Czarnym Lesie działał zespół „Psallite”, z którym nie tylko koncertowaliśmy, ale nagraliśmy także płytę kolędową. Widząc, że w innych parafiach również działały wszelkiego rodzaju zespoły, które nie miały okazji pokazać się poza parafią, postanowiliśmy zorganizować coś na wzór Dnia Wspólnoty dla wszystkich zespołów i scholii właśnie w naszej parafii.

To już dwudziesty rok kolędowania. Jak zmieniał się na przestrzeni lat?

Podczas kolejnych spotkań powoli zaczęła wyłaniać się zasada, że każdy przyjeżdża ze swoimi autorskimi kolędami, a między występami wszyscy wspólnie odśpiewujemy tradycyjne kolędy. Tak pozostało do dziś. Początkowo większość zespołów odwiedzających spotkanie było w wieku dorosłym, dziś natomiast większość grup to dziecięco – młodzieżowe schole. Jeśli chodzi o rozwój Spotkania Kolędowego, to można mówić głownie o poziomie występów. Z roku na rok widać, że wzrasta forma wokalistów, wszystko ma bardziej profesjonalną formę. Jednak nie o to w tym wszystkim chodzi. Tak naprawdę ważne jest to, żeby każdy śpiewał całym sobą, bo nie jest to konkurs, ale śpiew na chwałę Boga, przy bożym żłóbku. Śląsk od zawsze miał tę tradycję bożonarodzeniową, by kolędować w tym wyjątkowym czasie.

Obecnie Spotkanie Kolędowe to już tradycja i każdy z zespołów czeka na kolejne.

Tak, uczestnicy jeszcze przed ogłoszeniem kolejnego Spotkania już dzwonią i pytają o termin Kolędowania. To potwierdzenie, że nawiązaliśmy fajną współpracę ze wszystkimi prowadzącymi rudzkie zespoły.

Co czeka wszystkich rudzian, którzy przybędą 18 stycznia do parafii w Czarnym Lesie?

XX Rudzkie Spotkanie Kolędowe to nasz kolejny jubileusz, na który serdecznie zapraszamy. O godzinie 15:00 rozpoczynamy mszą świętą, po której nastąpi część kolędowania. W sumie udział we wspólnym śpiewie weźmie ok. 180 wykonawców, a dodatkowo wesprze nas Orkiestra Dęta z oświęcimskiego Zespołu Szkół Salezjańskich. 


Komentarze