Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Dni Otwarte Funduszy Europejskich

08-05-2019, 15:06 admin

10 i 11 maja Ruda Śląska włączy się w organizację Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Wydarzenia promujące inwestycje z wykorzystaniem tych środków odbędą się w pięciu lokalizacjach. Zaplanowano pikniki w plenerze, zwiedzanie pracowni dydaktycznych i odrestaurowanej hali dworca kolejowego. Do tej pory ze środków europejskich Ruda Śląska pozyskała ponad 600 mln zł na realizację blisko 100 projektów.

- Dzięki przynależności do Unii Europejskiej nasz kraj bardzo się zmienił. Na członkostwie we wspólnocie skorzystała również Ruda Śląska. To wszystko dzięki olbrzymim środkom, które można było pozyskać na rozwój miast oraz poprawę komfortu życia – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Zwiedzanie pracowni

W piątek /10 maja/ od godz. 9:00 do 13:00 będzie okazja do obejrzenia nowoczesnej pracowni badań elektroakustycznych i nagłośnieniowych oraz studia nagrań. Sale powstały w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Piotra Latoski (ul. Tołstoja 13), gdzie uczniowie kształcą się w zawodzie technik realizacji nagrań i nagłośnień. Po pracowniach oprowadzać będzie zwiedzających młodzież. Na tych, którzy szukają kulinarnych inspiracji w godz. 9:00 -14:00 czeka wycieczka po pracowni gastronomicznej w Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Zawodowego przy ul. Glinianej 2. Będzie można wziąć udział w krótkich warsztatach kulinarnych, połączonych z degustacją. Zwiedzanie odbywać się będzie o każdej pełnej godzinie, w grupach maksymalnie 15-osobowych. - Nasz warsztat gastronomiczny to najnowocześniejsza pracownia na Śląsku. Młodzież, która korzysta z zajęć, jest bardzo dobrze przygotowana - mówi Krzysztof Ratka, kierownik warsztatu gastronomicznego CKPiDZ.

Piknik w Orzegowie

W piątkowe popołudnie w godz. 16.00 – 18-00 zespół seniorów „Starszaki” zaprasza na piknik na rynku orzegowskim. W programie występy „Starszaków” i zabawne autorskie monologi w wykonaniu Doroty Książek, laureatki licznych konkursów, m.in. Gryfny Godki w Piekarach Śląskich. Dobrą zabawę dopełni degustacja chleba z orzegowskim „tustym”. - Mamy wspaniały rynek, który daje nam olbrzymie pole do popisu. To miejsce integruje ludzi, nie tylko mieszkańców Orzegowa. Zapraszam na nasz piknik - mówi Agnieszka Płaszczyk, kierownik Centrum Inicjatyw Społecznych „Stary Orzegów”.

Przypomnijmy, że w dzielnicy Orzegów rewitalizacji poddana została przestrzeń pomiędzy ul. Czapli, Hlonda, Królowej Jadwigi i Huloka. Inwestycja polegała w dużej mierze na wykonaniu nowej nawierzchni dwóch placów znajdujących się w tym miejscu. Powstała fontanna, pergole, nowe ławki i oświetlenie. Inwestycja kosztowała ponad 3,5 mln zł, z czego ponad 3 mln to unijna dotacja.

Atrakcje w Stacji Biblioteka

W sobotę na zwiedzających, szczególnie tych najmłodszych, czekać będą atrakcje w Stacji Biblioteka w dzielnicy Chebzie. – Zapraszamy dzieci na czytanie bajek z krajów UE w oryginalnej scenerii biblioteki powstałej w budynku dworca PKP. Nie zabraknie też konkursów z nagrodami – mówi Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. – Z kolei dorosłych z pewnością zainteresuje prezentacja zdjęć z rewitalizacji dworca oraz oprowadzanie po obiekcie – dodaje.

Kompleksowa rewitalizacja dworca polegała przede wszystkim na adaptacji wnętrza budynku pod bibliotekę. W tym celu w głównej hali powstała stalowa antresola ze szklaną balustradą, gdzie zlokalizowane zostaną regały biblioteczne oraz będzie się mieścić czytelnia. Na końcu holu głównego przy wykorzystaniu przeszkleń wydzielono przestrzeń pod wypożyczalnię, tam też znajduje się wejście na antresolę. Ponadto powstała sala animacyjna, przystosowana do realizacji spotkań i prelekcji. Koszt rewitalizacji dworca to ponad 8 mln zł. Miasto pozyskało na jego odrestaurowanie 95% dotacji.

Piknik ekologiczny w Rudzie

Zwieńczeniem rudzkiej edycji Dni Otwartych Funduszy Europejskich (sobota, 11 maja) będzie spacer historyczno-poznawczy ścieżką edukacyjną Rowu Rudzkiego II, znajdującego się pomiędzy ulicami Kościelną i Bujoczka. Spacer poprowadzą dr hab. Krzysztof Rostański – profesor Politechniki Śląskiej, specjalista w zakresie architektury krajobrazu i planowania przestrzennego oraz Jacek Gorczyca, zoolog z Uniwersytetu Śląskiego. Miejscem zbiórki uczestników będzie stanowisko przy zabytkowym piekaroku przy ul. Bujoczka. Spacer rozpocznie się około godz. 16.30, poprzedzi go natomiast piknik ekologiczny połączony z degustacją chleba. Impreza przy tradycyjnym piecu chlebowym rozpocznie się o godz. 15.00. Z myślą o najmłodszych przygotowano spektakl ekologiczny (godz. 15.30), podczas którego poruszane będą zagadnienia związane z niską emisją, smogiem, zanieczyszczeniem powietrza, segregacją odpadów, elektrośmieciami i degradacją środowiska naturalnego.

Przypomnijmy, że dzięki unijnym środkom w dzielnicy Ruda zrewitalizowano 5 hektarów cennego przyrodniczo obszaru znajdującego się pomiędzy ul. Bujoczka a ul. Kościelną. Oprócz uporządkowania terenu, nasadzeń nowych roślin oraz budowy budek lęgowych dla ptaków i owadów powstała także nowa infrastruktura dla mieszkańców. Wybudowano ścieżkę edukacyjną, ścieżkę pieszo–rowerową, ustawiono ławki oraz utworzono plac zabaw. Inwestycja kosztowała milion złotych. Większość tych środków miasto odzyskało dzięki unijnemu dofinansowaniu.

Unijne pieniądze napędzają rozwój miasta

Do tej pory Ruda Śląska pozyskała ze środków europejskich ponad 600 mln zł na realizację blisko 100 projektów. 2/3 tej sumy, czyli ponad 400 mln zł, rudzki samorząd „zdobył” w ostatnich 5 latach. Największe rudzkie inwestycje finansowane z pieniędzy unijnych to budowa trasy N-S oraz przebudowa i wykonanie nowego systemu oczyszczania ścieków na terenie miasta. Na te dwa zadania pozyskano ponad 330 mln zł.

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze