Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Dla Maryi popisali się talentami

22-10-2017, 23:47 Agnieszka Lewko

Talentem muzycznym, plastycznym i literackim popisało się w sumie 155 uczestników XXII Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej Gloria Dei. Tegoroczna edycja imprezy odbyła się pod hasłem „Maryja Matka Boga i Nasza", a podsumowana została w kościele pw. św. Pawła w Nowym Bytomiu, gdzie w niedzielę (22.10) ogłoszono laureatów oraz wręczono nagrody. Gościem specjalnym festiwalu była Viola Brzezińska.

- Jestem w Rudzie Śląskiej po raz pierwszy i bardzo się cieszę, że przy okazji tak  wspaniałego festiwalu. Uważam, że jego poziom jest bardzo wysoki i zaprezentowało się na nim wiele talentów. Myślą przewodnią  tegorocznej edycji jest hasło „Maryja Matka Boga i Nasza”, dlatego jako pierwszą zaśpiewam pieśń „Ave Maria”   - zaznaczyła Viola Brzezińska, piosenkarka, autorka tekstów i kompozytorka.

Każdego roku „Gloria Dei” przebiega pod innym hasłem, a w tym roku poświęcony został właśnie Matce Boskiej.  – Obecny rok obfituje w rocznice Maryjne - obchodzimy między innymi 300-lecie koronacji cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, 140-lecie objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie czy setną rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie. Stąd pomysł na myśl przewodnią tegorocznego wydarzenia – wyjaśnia Grzegorz Gros, przewodniczący Rady Programowej Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej Gloria Dei.

Tradycyjnie już festiwal został podzielony na trzy kategorie, czyli muzyczną, literacką i plastyczną. W konkursie literackim wpłynęło 17 prac, natomiast w plastycznym aż 117. Natomiast w kategorii muzycznej zgłoszono 24 wykonawców, spośród których komisja konkursowa dopuściła do przesłuchań 21 artystów.

- Cieszę się, że coraz więcej utalentowanych młodych ludzi bierze udział w tym pięknym festiwalu. Ważne jest to, że nie ma w nim pokonanych i tak naprawdę to wszyscy są zwycięzcami - podkreśliła Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej.

W kategorii literackiej laureatami zostali: Jakub Palka ze Szkoły Podstawowej nr 4  w Rudzie Śląskiej (kategoria klasy 4-7),   Emilia Buchalik ze  Szkoły Podstawowej nr 35 w Rybniku (kategoria  gimnazja) oraz Dorota Barwińska z Bydgoszczy w kategorii młodzież i dorośli. Zdaniem jurorów autorami najlepszych prac plastycznych byli: Milena Pawelecz ze Szkoły Podstawowej nr  7 w Rudzie Śląskiej (kategoria klasy 1-3 szkoły podstawowej), Dominika Siemion ze Szkoły Podstawowej nr 30 w Rudzie Śląskiej (kategoria klasy 4-7 szkoły podstawowej) oraz Dominika Bryła z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Rudzie Śląskiej  (w kategorii młodzież i dorośli).

Z kolei w kategorii  muzycznej wśród dorosłych zwyciężyła schola „Mixtura” z Górki Klasztornej, w kategorii szkół ponadgimnazjalnych  I miejsce zajął zespól „Gloria Dei” z Zespołu Szkół Ogólnokształcących  nr 3 w Rudzie Śląskiej, wśród młodzieży gimnazjalnej najlepsza okazała się „Schola Familia”  z Parafii Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej. Pierwsze miejsce w grupach przedszkolnych zajęły „Niezapominajki” z Miejskiego Przedszkola nr 32 w Rudzie Śląskiej, a wśród solistów Weronika Nawara. W kategorii dziecięcej I miejsce zdobyła Schola Dziecięca parafii p.w. Michała Archanioła w Ornontowicach.


Komentarze