Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Dekada zmian

27-10-2017, 13:51 Joanna Oreł

Dziś już mało kto pamięta Orzegów sprzed dziesięciu lat. Można śmiało podsumować, że miniona dekada była kluczowa, jeżeli chodzi o rekultywację i zmiany w tej dzielnicy. Nie małe były i nadal są w tym zasługi Towarzystwa Miłośników Orzegowa, które w sobotę świętowało 10-lecie istnienia.

Orzegów to druga po Chebziu najmniejsza dzielnica naszego miasta. Jednak to ludzie mieszkający w swojej małej ojczyźnie stanowią o niej siłę. I to właśnie oni 8 października 2007 roku spotkali się w domu parafialnym przy kościele pw. św. Michała Archanioła, by założyć Towarzystwo Miłośników Orzegowa. – Już dwa lata wcześniej przy okazji obchodów jubileuszu 700-lecia powstał komitet organizacyjny, co tak naprawdę było impulsem do późniejszego założenia stowarzyszenia – podkreśla Iwona Skrzypczyk-Sikora, prezes Towarzystwa Miłośników Orzegowa. – Na samym początku głównie skupialiśmy się na działaniach, które aktywizowały dzieci. Od samego początku zajęliśmy się też pracą na naszym starym, orzegowskim cmentarzu, który był w opłakanym stanie. Udało nam się także znaleźć i odrestaurować pomnik poległych górników. Małymi kroczkami tworzyliśmy inicjatywy, które stały się cyklicznymi działaniami – dodaje.

Wśród nich znalazło się także wydawanie kalendarza orzegowskiego, organizacja spacerów po Orzegowie oraz kwest w okresie Wszystkich Świętych, powstał także album orzegowski, a dwa lata temu w dzielnicy świętowano jej 710-lecie. Ubiegły rok przebiegał z kolei pod hasłem Rok Sportu Orzegowskiego, a ten poświęcony jest muzyce w Orzegowie. Życie w dzielnicy zaczęło tętnić również dlatego, że ta zmienia się z roku na roku. M.in. przeprowadzono rewitalizację Burloch Areny, powstało Centrum Inicjatyw Społecznych, a teraz szykuje się przebudowa centralnej części Orzegowa. – Przez dziesięć lat wydarzyło się to, o czym kiedyś nawet nie myśleliśmy, ani nawet nie marzyliśmy – podkreśla Jerzy Porada, członek TMO, który od 2005 roku prowadzi stronę internetową dzielnicy.

Obecnie Towarzystwo Miłośników Orzegowa skupia ok. 100 członków, w tym jest grupa ponad 30 byłych mieszkańców dzielnicy, którzy mieszkając za granicą (głównie w Niemczech). Sobotnie spotkanie (28.10) w restauracji Adria było okazją do ich spotkania się, podsumowania dziesięciu lat działalności, czy porozmawiania o kolejnych działaniach. Podczas uroczystości wręczono również honorowe wyróżnienia dla osób związanych z TMO, czyli tytuły ambasadorów Orzegowa.


Komentarze


29-10-2017, 14:27
Ted napisał(a):

Gdzie są wpisane komentarze?

28-10-2017, 23:34
Ted napisał(a):

To wspaniałe i potrzebne że działa TMO integrując społeczność Orzegowa tylko brakuje tu jeszcze współpracy z ogrodami ROD TENCZA i ROD PROMIEŃ które razem zrzeszają około 600 członków POD czego ponad 350 to mieszkańcy Orzegowa.I przez 10 lat istnienia żadna z stron nie podjęła próby współpracy.