Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Czas na magię świąt

15-12-2018, 15:48 Joanna Oreł

Weekend w Rudzie Śląskiej wprowadza powoli mieszkańców w świąteczny nastrój. A to za sprawą jarmarku świątecznego na rynku, Biegu Mikołajów, Rudzkiego Wigilijnego Stołu na Placu Jana Pawła II, a także wigilii na kochłowickich plantach. 

A jeżeli świąteczna atmosfera to najlepszy czas, by pomyśleć o drugim człowieku. W Rudzie Śląskiej stało się to już tradycją za sprawą Biegu Mikołajów na rynku. W sobotę (15.12) na starcie stanęło kilkadziesiąt osób z mikołajkowymi czapeczkami na głowie, by w sportowym duchu wesprzeć 9-letniego Kacperka Grajdka, który walczy z glejakiem wielopostaciowym. - Wszystko wzięło się z tego, że chcieliśmy, aby Ruda Śląska co roku spełniała marzenie potrzebującego dziecka. Zaczęło się od Zuzi, która chciała wyjechać do Disneylandu. Dziś pomagamy Kacperkowi, dla którego mobilizują się wszyscy mieszkańcy – mówiła Aleksandra Poloczek, prezes Fundacji Św. Mikołaja, która wraz z Fundacją Pomóc Więcej zbiera pieniądze na leczenie małego rudzianina.

Podczas tegorocznego Biegu Mikołajów biegacze zmierzyli się na dystansie 1500 m i 4500 m, a z wolnych datków na leczenie 9-latka udało się uzbierać ponad 4,4 tys. zł. - Kacperek na początku chciał mieć wyremontowany pokój, nawet znalazła się firma, która chce przekazać 2 tys. zł na ten cel. Jednak teraz Kacperek marzy przede wszystkim o tym, żeby wyzdrowieć. Dlatego to od chłopca głównie będzie zależało to, na co pieniądze zostaną przeznaczone – wyjaśniła Ola Poloczek.

Również na rynku, tyle że w dniach od 13 do 17 grudnia trwa jarmark, na którym można było zakupić m.in. ozdoby, rękodzieło, słodycze, czy naturalne produkty. Dodatkowo 14 grudnia Muzeum Miejskie zorganizowało warsztaty rękodzieła artystycznego. W sobotę natomiast, oprócz Biegu Mikołajów, uruchomiono kolejkę oraz karuzelę dla dzieci, odbyło się spotkanie ze św. Mikołajem oraz szereg występów artystycznych rudzkich chórów ora grup artystycznych, a na zakończenie wystąpił Mariusz Doroz. 


Komentarze