Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Czarują słowem

05-05-2015, 17:46 Dominika Kubizna

– Kim jest bibliotekarz? Według mnie to czarodziej, gdyż podając nam książkę do ręki, ma ogromny wpływ, wprawdzie bez różdżki, na to co z nami będzie się działo, jakie uwolnimy emocje. Dlatego też chciałabym Państwu bardzo podziękować za to, że jesteście właśnie tymi czarodziejami i życzyć byście pociągnęli za sobą jak najwięcej czytelników, zarażając ich czytelniczą pasją – winszowała Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej podczas Dnia Bibliotekarza.

Obchody rozpoczęto we wtorek (5.05.) uroczystą mszą świętą w kościele pod wezwaniem św. Wawrzyńca i Antoniego na Wirku. Podczas niej modlono się zarówno za dotychczasowych pracowników biblioteki, jak i za zmarłych kolegów oraz koleżanki. Później miejsce świętowania zamieniono na Centrum Inicjatyw Społecznych „Stara Bykowina” MBP, gdzie nastąpiło uroczyste wręczenie „Bibliosów”, czyli nagród dla wyjątkowo zasłużonych w bibliotecznym świecie.

Tytuł Bibliotekarza Roku przypadł w udziale Marii Krząkale, wybranej jednogłośnie przez rudzkich bibliotekarzy. Nagrodę otrzymała ona za długoletnią pracę w Dziale Gromadzenia i Opracowania Zbiorów Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rudzie Śląskiej. Z kolei Czytelnikiem Roku, którego nagrodziła kierownik CIS „Stary Orzegów” MBP został Jerzy Kasperek, malarz amator, aktywnie działający w Orzegowie.

– Pan Jerzy pomaga m.in. w realizowaniu misji CIS-u, polegającej na integrowaniu społeczności lokalnej. Poza tym jest osobą kreatywną, czuwa nad stroną techniczną i aranżacją wszystkich naszych wystaw – wyliczała Agnieszka Płaszczyk, kierownik CIS „Stary Orzegów MBP w Rudzie Śląskiej. – Życzę wszystkim koleżankom, by na swojej drodze spotykały takie osoby jak Jerzy Kasperek, bo dzięki nim praca staje się o wiele przyjemniejsza i łatwiejsza.

Poza tym, w trakcie swojego święta bibliotekarze nie zapomnieli o nagrodzeniu tych, którzy wspierają ich codzienną pracę i działalność. Nagrodą „Pro Library” uhonorowano: Stanisława Gerarda Trefonia, Weronikę Kołodziejczyk oraz Barbarę i Krzysztofa Poloczków. Z okazji 35-letniego stażu pracy wyróżnienia otrzymały także Danuta Dąbrowska-Obrodzka, (kierownik Filii MBP nr 16) oraz Beata Kulik (kierownik Filii MBP nr 21).


Komentarze