Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Co zagrało w duszach muzyków?

30-06-2021, 09:42 Joanna Oreł

Ponad 500 muzyków wzięło udział w I Ogólnopolskim Konkursie „Co młodym w duszy gra?”. Zorganizował go Zespół Szkół Muzycznych w Rudzie Śląskiej dla uczniów klas wiolonczeli, skrzypiec i fortepianu. Był to pierwszy i jedyny w Polsce konkurs przeznaczony wyłącznie dla uczniów szkół muzycznych bez pionu ogólnokształcącego. Pierwsza edycja odbyła się w formule online.

Interdyscyplinarne jury, w którego składzie zasiedli wykładowcy Akademii Muzycznej w Katowicach: dr hab. Adam Mokrus, dr hab. Natalia Kurzac oraz dr hab. Piotr Banasik (jury na zdjęciu) wysłuchało nadesłane nagrania i wyłoniło grono laureatów. Najlepsi z najlepszych, zdobywcy grand prix oraz nagród specjalnych za wyróżniające wykonanie utworu kompozytora polskiego, wzięli udział w koncercie laureatów. Wśród nich znaleźli się uczniowie rudzkiej szkoły: skrzypaczki – Anna Cisek, Matylda Socha, Łucja Długokęcka, Marta Janus i Emilia Miemiec; wiolonczeliści – Anna Gabryś, Ernest Mercik, Agata Skubacz i Zuzanna Kurzeja oraz pianistka Agnieszka Smoleń.

– Konkurs został zaplanowany jako wydarzenie cykliczne. Ze względu na panującą pandemię tegoroczna edycja odbyła się online, ale mamy nadzieję, że kolejne uda się zorganizować na żywo i staną się one okazją do wspaniałej uczty muzycznej, odbywającej się w auli Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej – podsumowuje Anna Skubacz, kierownik sekcji instrumentów strunowych i pomysłodawczyni konkursu.

Patronat nad I Ogólnopolskim Konkursem „Co młodym w duszy gra?” objęła prezydent miasta Grażyna Dziedzic oraz rektor Akademii Muzycznej w Katowicach prof. dr hab. Władysław Szymański. Zaś partnerem konkursu została Fundacja Skrzypce im. Tadeusza Wrońskiego oraz Towarzystwo Muzyczne Śląskich Kameralistów.


Komentarze