Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Co gra w duszy młodych muzyków?

24-05-2022, 16:14 Joanna Oreł

173 młodych muzyków odwiedziło pod koniec ubiegłego tygodnia Rudę Śląską, by zaprezentować, co im w duszy gra. Wszystko za sprawą konkursu organizowanego przez Zespół Szkół Muzycznych I i II stopnia. Podczas trzydniowych zmagań skrzypków, wiolonczelistów oraz pianistów jury wyłoniło 71 laureatów, w tym 14 młodych muzyków, kształcących się w rudzkiej szkole muzycznej.

II edycja ogólnopolskiego konkursu ,,Co młodym w duszy gra?” po raz pierwszy w tym roku odbyła się stacjonarnie, choć idea jego organizacji kiełkowała w głowach pedagogów Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej od dawna. – Pomysł zrodził się trzy lata temu, jednak ze względu na wybuch pandemii oraz rozwijający się dopiero system edukacji zdalnej, wstrzymaliśmy się z organizacją konkursu. W ubiegłym roku odbyła się jego pierwsza edycja w formule online. Wzięło w niej udział ponad 500 uczestników z całej Polski. Dostaliśmy mnóstwo pozytywnych informacji zwrotnych, dlatego też w tym roku zdecydowaliśmy się sprawdzić, jak uda nam się organizacja tego wydarzenia stacjonarnie – mówi Anna Skubacz, pomysłodawczyni konkursu oraz nauczyciel w klasie skrzypiec Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej. W jego organizacji uczestniczyły także Sabina Wilczek – nauczyciel gry na wiolonczeli oraz Sandra Szulc – nauczyciel gry na fortepianie.

Konkurs odbywał się przez trzy dni (od 20 do 22 maja), a uczestniczyć w nim mogli uczniowie klas skrzypiec, wiolonczeli i fortepianu z publicznych oraz niepublicznych szkół muzycznych I stopnia bez pionu ogólnokształcącego. Muzyczną rywalizację podzielono na pięć kategorii wiekowych. – Ideą konkursu było zachęcenie najmłodszych uczniów do udziału w tego typu imprezach oraz integracja z innymi muzykami, a także zdobycie doświadczenia scenicznego. Natomiast dla nauczycieli była to okazja do zapoznania się ze sposobami nauczania dzieci przez innych pedagogów oraz z tym, jak grają dzieci uczące się w innych szkołach – mówi Anna Skubacz.

w innych szkołach – mówi Anna Skubacz. W konkursie ,,Co młodym w duszy gra?” wzięło udział 173 uczestników z całej Polski, którzy mieli za zadanie zaprezentowanie przed jurorami dwóch wybranych utworów. Muzyków oceniali wykładowcy Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach – przewodniczący dr hab. Adam Mokrus, dr hab. Natalia Kurzac oraz dr hab. Piotr Banasik. Konkurs odbył się pod patronatem prezydent miasta Grażyny Dziedzic, rektora Akademii Muzycznej w Katowicach prof. dr. hab. Władysława Szymańskiego, Fundacji Skrzypce im. Tadeusza Wrońskiego oraz Towarzystwa Muzycznego Śląskich Kameralistów. – Cieszy nas tak wysoka frekwencja oraz zainteresowanie udziałem w konkursie, a także jego wysoki poziom, który wielokrotnie potwierdziła komisja konkursowa – podsumowuje Mirosław Krause, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej.

Po każdym dniu konkursowych zmagań odbył się koncert laureatów oraz rozdanie nagród. Ogółem nagrodzono 71 osób, w tym 14 uczniów rudzkiej szkoły muzycznej.

Laureaci z Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej:
Kategoria A: II miejsce – Marta Janus (grupa III), III miejsce – Emilia Miemiec, (grupa III), III miejsce – Iryna Galicka (grupa V). Wyróżnienia: Karol Biernat i Matylda Socha (grupa II), Laura Długokęcka i Teresa Teszler (grupa I).
Kategoria B: II miejsce – Agata Skubacz (grupa II), III miejsce – Miłosz Perkowski (grupa I). Wyróżnienie: Alicja Kaczmarczyk (grupa I).
Kategoria C: III miejsce – Karolina Skubacz (grupa I). Wyróżnienia: Gabriela Paduch i Gabriel Mijacz (grupa I), Marta Staniów (grupa IV).


Komentarze