Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Biblioteka Ficinus otwiera podwoje

26-02-2020, 12:48 admin

Rusza biblioteka na zabytkowym osiedlu robotniczym Ficinus w Rudzie Śląskiej. Tworzy ją kompleks składający się z odrestaurowanego zabytkowego budynku przy ul. Kubiny 24 oraz nowego parterowego obiektu. Uroczyste otwarcie wireckiej biblioteki odbędzie się 28 lutego br. o godz. 17:00. Działalność biblioteki zainauguruje prezentacja książki „Pomiędzy brzegami pamięci, a zasadą nieokreśloności Heisenberga” pod redakcją merytoryczną Krystiana Gałuszki w ramach cyklu „Twórczy piątek na Ficinusie”. Zabytkowy obiekt jest wpisany na Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. W budynku po modernizacji znajduje się wypożyczalnia centralna, wypożyczalnia dla dzieci, czytelnia czasopism, ekspozycja muzealna, punkt informacyjny oraz sala animacyjna. Na renowację zabytkowego domu władze Rudy Śląskiej pozyskały unijną dotację w kwocie prawie 1,5 mln zł.

- Stawiamy na nasze dziedzictwo kulturowe i historyczne. Renowacja tego domu to krok do tego, żeby kolonia robotnicza Ficinus spełniała wszystkie wymagania stawiane obiektom na Szlaku Zabytków Techniki. Ponadto będzie można przekonać się, jak dawniej mieszkało się na jednym z najstarszych tego typu osiedli w regionie, bowiem powstała tam m.in. ekspozycja w postaci dawnej kuchni robotniczej - podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Budynek przy ul. Kubiny 24 to jedyny zabytkowy dom na osiedlu Ficinus, który obecnie należy do miasta. Pozostałe budynki znajdują się w rękach prywatnych. Prace budowlane polegały na odtworzeniu pierwotnych elewacji zewnętrznych oraz detali architektonicznych wnętrza charakterystycznych dla tej zabudowy. Obiekt został poddany odbudowie z wykorzystaniem historycznych materiałów.

Na parterze budynku powstał punkt informacji turystycznej wraz z salką animacyjną i czytelnią czasopism, zapleczem socjalnym i toaletami, w tym dla osób niepełnosprawnych. Na piętrze zlokalizowana jest stała ekspozycja w postaci dawnej kuchni oraz wypożyczalnia książek dla dzieci. Wystrój wnętrza nawiązuje do historii miejsca. Między innymi kuchenny piec kaflowy, byfyj, stół i krzesła przekazały panie Barbara Brzezińska - Mateja i Ewa Brzezińska Dłóciok - córki śp. Leona Brzezińskiego, radnego I i II kadencji, zasłużonego dla miasta Ruda Śląska. – Cieszymy się, że oryginalne meble rudzkiej rodziny stanowią wyposażenie naszego obiektu i będą służyły edukacji regionalnej – mówi Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta. – Planujemy tu m.in. organizację warsztatów dla dzieci, związanych z tradycjami i życiem robotniczej rodziny. Przypomnę, że rudzka kolonia jest jedną z najstarszych w regionie i tworzy Szlak Zabytków Techniki od 2006 roku, czyli od początku jego istnienia – dodaje. Pozostałe eksponaty wyposażenia kuchni pochodzą ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej i darów mieszkańców miasta.

W odrestaurowanym budynku odbywać się będą wystawy tematyczne, spotkania i imprezy o charakterze regionalnym. W drugiej linii zabudowy znajduje się parterowy budynek w którym mieści się wypożyczalnia centralna przeniesiona z ul. Dąbrowskiego 18. Biblioteka Ficinus zaprasza wszystkich czytelników od poniedziałku tj. od 2 marca br.

Godziny pracy są następujące:

- w poniedziałek, wtorek, środa piątek w godz. 10.00-18.00,

- w czwartek w godz. 10.00 – 19.00 oraz

- w sobotę od godz. 7.00 do godz. 15.00.

Łączny koszt renowacji wyniósł niecałe 2,8 mln zł, z czego prawie 1,5 mln zł pochodzi z dotacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Budynki wchodzące w skład osiedla Ficinus są murowane z kamienia naturalnego – piaskowca, co stanowi rzadkość na Śląsku.

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze