Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

BEBOKI przejadą przez miasto

07-05-2019, 15:36 UM Ruda Śląska

Uczestnicy turystycznego rajdu samochodowego przejadą ulicami Rudy Śląskiej. Już w sobotę /11 maja/ o godz. 9.00 na placu Jana Pawła II w Nowym Bytomiu wystartuje impreza pod hasłem BEBOK 2019, która stanowić będzie rundę Turystyczno-Samochodowych Mistrzostw Polski, Turystycznego Pucharu Polski, Turystyczno-Nawigacyjnych Mistrzostw Okręgu oraz Nawigacyjnego Pucharu Śląska.

 - To już czwarta edycja BEBOKA w Rudzie Śląskiej i za każdym razem rajd ten cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem uczestników. Nie jest to tylko lokalny rajd. To runda Mistrzostw Polski, dlatego właśnie mamy gości z całej Polski – mówi Marcin Lutek, jeden z organizatorów oraz zdobywca tytułu Mistrza Polski 2018 w rajdach organizowanych przez Polski Związek Motorowy. – W sobotniej imprezie wystartuje 30 załóg i to jest niestety limit naszych organizacyjnych możliwości. Wśród uczestników znajduje się wielu mieszkańców Rudy Śląskiej, ale także są ludzie z Poznania, Warszawy, Kędzierzyna Koźla, Katowic, Mysłowic a nawet z Czech – dodaje.

Trasa rajdu w całości przebiega ulicami Rudy Śląskiej i składa się z trzech odcinków o łącznej długości około 60 km.  W skład załogi wejdzie natomiast kierowca i pilot, czyli „mózg operacji”, który dyktuje kierowcy, gdzie ma jechać. Z kierowcą i pilotem mogą jednak podróżować osoby towarzyszące, np. dzieci. Rajd będzie przebiegał w normalnym ruchu miejskim, a załogi biorące udział w imprezie zobowiązane są do bezwzględnego przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Co ciekawe, nie wygrywa załoga, która pierwsza pokaże się na mecie, ale ta, która bezbłędnie przejedzie trasę i po drodze rozwiąże wszystkie przygotowane zadania. Na tym właśnie polega niezwykłość rajdu. W jego trakcie uczestnicy odpowiadają na pytania testowe turystyczno-krajoznawcze oraz pytania z przepisów ruchu drogowego i pomocy przedmedycznej. - Rajdy turystyczne to doskonała forma rozrywki, w której chodzi o dokładność przejechania trasy, prawidłowe odpowiedzi na pytania i  spostrzegawczość na drodze. Poza tym rajdy te mają promować lokalne zabytki, kulturę i sztukę oraz podniesienie bezpieczeństwa na naszych drogach poprzez poprawę techniki jazdy kierowców - zaznacza autor trasy Marcin Lutek. – Uczestnicy będą mieli okazję odkryć miasto z nieco innej perspektywy niż zazwyczaj i przekonać się, jakie perełki kryją się wśród malowniczych „familoków” – tłumaczy Monika Wojtkowiak, organizatorka i także Mistrzyni Polski 2018 w rajdach PZM.

 Aby wziąć udział w rajdzie, samochody muszą spełniać odpowiednie warunki. Załoga może podróżować tylko sprawnym technicznie samochodem oraz  posiadać dokumenty takie jak: prawo jazdy, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie OC. Pilot nie musi być osobą pełnoletnią, powinien posiadać notatnik, linijkę i przybory do pisania.

 Uczestnicy rajdu rozpoczną zabawę o godz. 9.00 na placu Jana Pawła II a zakończą o 14.15 przy Browarze Alternatywa. - Na zawodników czeka moc atrakcji. W tym roku będziemy zwiedzać farmę Alpak w Kochłowicach oraz Browar Alternatywa w Goduli. Dla mieszkańców to wspaniała okazja do odkrycia na nowo własnego miasta. Na pewno o wielu miejscach nie mieli pojęcia, a mamy przecież  czym się pochwalić! Z kolei uczestnicy spoza Śląska przekonają się, że jednak Śląsk to nie tylko miejsce pełne familoków i kopalń, a  Ruda Śląska to piękne i interesujące miasto – podkreśla Monika Wojtkowiak.

 

Harmonogram imprezy:

 

8.30 – 9.00 – przyjmowanie załóg na rynku przy Urzędzie Miasta.

9.00 – otwarcie imprezy i odprawa zawodników

9.30 – start pierwszej załogi na pierwszym odcinku rajdu

14.15 – przyjazd pierwszej załogi na metę

17.00 – ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.


Komentarze