Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Płyta Polonaises z udziałem rudzianina

21-02-2019, 09:57 Arkadiusz Wieczorek

Pomysł nagrania płyty z najpiękniejszymi polonezami na skrzypce i fortepian w twórczości kompozytorów polskich zrodził się w styczniu 2017 roku. Projekt zwyciężył w 10. edycji konkursu o stypendium Banku Societe Generale, a jego autorzy: Zuzanna Małgorzata Budzyńska (skrzypce) oraz Szymon Ogryzek (fortepian) dokonali nagrania w sierpniu 2017 roku. Płyta nosząca tytuł "Ars Poetica" została pierwotnie wydana do celów promocyjnych.

Rezultatem wspólnej pracy wytwórni DUX oraz muzyków była wygrana w konkursie  Instytutu Muzyki i Tańca o dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Muzyczny ślad 2018" oraz nagranie płyty.

Koncept płyty opiera się na polskim tradycyjnym tańcu narodowym - polonezie. Dobór kompozytorów nie był przypadkowy. Karol Lipiński urodził się w Radzyniu Podlaskim, skąd pochodzi Zuzanna Budzyńska. Skrzypaczka przez kilka lat kształciła się pod kątem muzycznym w Lublinie, rodzinnym mieście Henryka Wieniawskiego, a także profesora Edwarda Zienkowskiego, w którego klasie w Wiedniu Zuzanna odbywa studia w ramach programu Erasmus+. Skrzypaczka jest także studentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, którego rektorem w latach 1919-1922 był Emil Młynarski - ówczesny dyrektor Filharmonii Narodowej, w której Zuzanna miała przyjemność wielokrotnie występować jako członek Warszawskiej Orkiestry Smyczkowej im. Zenona Brzewskiego.  Rudzianin Szymon Ogryzek jest absolwentem Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie profesor Lubow Nawrockiej. Obecnie jest studentem IV roku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu profesor Joanny Ławrynowicz-Just oraz w klasie kameralistyki profesor Krystyny Makowskiej - Ławrynowicz. Równolegle studiuje na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu w klasie koncertowej fortepianu prof. Jana Jiracka von Arnim, w ramach prestiżowego programu Erasmus+. Jest laureatem wielu konkursów zarówno solowych oraz kameralnych, zarówno o zasięgu ogólnopolskim jak i międzynarodowym.  


Komentarze