Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Anioły Wolontariatu rozdane

11-12-2017, 09:09 UM Ruda Śląska

Po raz siódmy przyznano  „Anioły wolontariatu”. Za pracę na rzecz mieszkańców i bezinteresowną pomoc potrzebującym wyróżniono 6 organizacji oraz 32 osoby. - Dzisiaj spotykamy się, by wyróżnić te osoby, które w sposób szczególny, z zaangażowaniem działają na rzecz innych – powiedziała podczas gali wiceprezydent miasta Anna Krzysteczko.  – Pomoc nieoczekująca zapłaty, szczera i dobrowolna to najpiękniejszy dar, jaki możemy ofiarować drugiemu człowiekowi – dodała.

Jak zwykle podczas gali nie brakowało podziękowań, życzeń i słów wdzięczności. Niespodzianką tegorocznej edycji były słowa Jurka Owsiaka, który specjalne dla rudzkich wolontariuszy nagrał życzenia:  - wielkie ukłony dla wszystkich, którzy tworzą światowy wolontariat, a wy tworzycie swój w  Rudzie Śląskiej. Pamiętajcie, że jesteście cząstką niesamowitego wolontariatu  na całym świecie.  Mam nadzieję, że będziemy razem też podczas XXVI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ruda Śląska zawsze grała fantastycznie i wspaniale. Liczę, że i tym razem każdy z was da całego siebie – powiedział Jurek Owsiak.

Konferencja „Anioły wolontariatu” to okazja do podziękowań i wyróżnień, ale przede wszystkim do podzielenia się dobrymi praktykami. - Staramy się podzielić z wami ciekawymi wydarzeniami, które dzieją się w naszym mieście – powiedziała Joanna Golicz, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Przystanek”.

Jedną z nowych idei  jest projekt „Akademia Przyszłości”,  który działa w mieście zaledwie kilka miesięcy. Realizowany jest we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 4.  W jego ramach wolontariusze raz w tygodniu prowadzą indywidualne zajęcia z uczniem. Ponadto organizowane są wspólne wyjścia m.in. do kina, teatru  czy na basen. – Mam nadzieję, że nasza współpraca ze szkołą przyniesie wiele korzyści dzieciom, że uwierzą w siebie, w swoje możliwości, a my i szkoła będziemy mogli im pomóc, by uwierzyli, że mogą spełnić swoje marzenia – powiedziała Natalia Palus, promotorka akcji „Akademia Przyszłości” w Rudzie Śląskiej.

- Jestem koordynatorem projektu „Egzamin dojrzałości bez zaległości”, brałem też udział w projekcie „Zwolnieni z teorii”,  m.in. uczyłem dzieci metod uczenia się.   Najważniejsza jest pasja i chęć do działania. Kocham to co robię i widzę, że to ma sens - mówił Daniel Knapik ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Przystanek”.

Wolontariusze potrzebni są wszędzie, zarówno przy jednorazowych akcjach, jak i w stałych obszarach działania. Rudzcy wolontariusze m.in. opiekują się osobami starszymi, niepełnosprawnymi i dziećmi, robią zakupy czy zaprowadzają do lekarza. Zbierają także pożywienie dla bezdomnych zwierząt, wyprowadzają psy na spacery, szukają dla nich domów stałych i tymczasowych. Z kolei organizacje pozarządowe organizują bezpłatne porady dla mieszkańców naszego miasta, pomagają przy organizacji imprez, np. biegów czy akcji charytatywnych, organizują zbiórki żywności. - Potrzeby społeczne są ogromne, ale na szczęście w Rudzie Śląskiej jest wielu ludzi dobrej woli chcących pomagać potrzebującym – podkreśla Anna Szymańska, wiceprezes Stowarzyszenia „Przystanek”.

Co roku do organizatora gali przyjmowane są wnioski o nominacje do nagrody „Anioł wolontariatu” dla wyróżniających się wolontariuszy i organizacji. Osoba nominowana nie musi być mieszkańcem Rudy Śląskiej, ale musi działać na terenie naszego miasta. Kryteria, które brane są pod uwagę to zakres działalności, przeprowadzone akcje oraz rekomendacje. Po zakończeniu procesu rekrutacji komisja konkursowa, która co roku powoływana jest w innym składzie, zapoznaje się z uzasadnieniami. - Szczerość, pracowitość, uczciwość, sumienność i odwaga w działaniu to z pewnością cechy charakteryzujące dobrego wolontariusza – wymienia Anna Szymańska ze Stowarzyszenia „Przystanek”. - Gdyby dodać do tego jeszcze trochę kreatywności, komunikatywności i pogody ducha, to wyłania nam się obraz idealnego wolontariusza – mówi.

Osoby zainteresowane wolontariatem znajdą informacje m.in. na stronie www.rudaslaska.pl w dziale NGO. Można również skontaktować się bezpośrednio ze Stowarzyszeniem „Przystanek”. Ponadto na stronie internetowej Stowarzyszenia (www.przystanek.npx.pl) znajduje się baza organizacji poszukujących wolontariuszy. Pełni ona funkcję pośrednictwa internetowego pomiędzy potencjalnymi wolontariuszami a organizacjami pozarządowymi. Organizacja musi tylko wypełnić kartę zgłoszeniową i  odesłać na adres Stowarzyszenia. - Każdy, kto chce wykonywać pracę wolontarystyczną  może zapoznać się z aktualną ofertą i następnie skontaktować się z wybraną organizacją. Zapraszamy wszystkie organizacje pozarządowe do umieszczania ogłoszeń na naszej stronie WWW – zachęca Anna Szymańska. – Dla każdego chętnego coś znajdziemy. Mamy już spore doświadczenie w pozyskiwaniu nowych wolontariuszy i pomaganiu innym – dodaje. W samym Stowarzyszeniu „Przystanek” jest około 40 wolontariuszy. Wolontariat możemy podzielić na 3 grupy. Ze względu na zasięg, formę i czas. Biorąc pod uwagę kryterium czasu wyróżniamy wolontariat jednorazowy, krótkoterminowy i długoterminowy. Dzięki temu nawet jeśli konkretna osoba pomaga przy organizacji jednej akcji jest już wolontariuszem.

W tym roku „Aniołem wolontariatu” zostali:

Agnieszka Masztalska- Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Przystanek”, Andrzej Widera- Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi RP Klub HDK im. H.   Dunanta przy RSM w Rudzie Śląskiej, Dariusz Sitko- Klub Olimpiad Specjalnych „Halembianka”  Ruda Śląska, Barbara Malik- Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami „Fauna”, Janusz Stecz- Hufiec ZHP im. hm. Łucji Zawada w Rudzie Śląskiej, Jerzy Cisek- Polski Związek Niewidomych Koło w Rudzie Śląskiej, Marek Roter- Stowarzyszenie Inicjatyw Niebanalnych „In-nI”, Daniel Knapik – Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Przystanek”, Grażyna Kołodziej- Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami „Fauna”, Chór „Carmina Silesia” działający przy Rudzkim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, Elżbieta Wierzbicka –Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej, Urszula Kubas- Rudzkie Stowarzyszenie Amazonek „Relaks” , Justyna Zapotoczny- Pelak i Mariusz Pelak, Teresa Biegun- Szkoła podstawowa nr 4 im. J. Lompy w Rudzie Śląskiej, Danuta Skudlik- Szkoła Podstawowa nr 27 im. Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej, Adam Skóra- Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Przystanek”, Szkoła Podstawowa nr 4 im. Józefa Lompy w Rudzie Śląskiej, ks. Tomasz Koryciorz, Ewa Dalibóg, Aleksandra Juraszek- Hufiec ZHP im. hm. Łucji Zawada w Rudzie Śląskiej, Karolina Sendal- Stowarzyszenie „Otwarte Serca”, Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami „Fauna”, Szkolne Koła Caritas przy Szkole Podstawowej nr 24 im. Powstańców Śląskich w Rudzie Śląskiej, ISTA SHARED SERVICES POLSKA, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. G. Morcinka w Rudzie Śląskiej, Barbara Makselon- Szkoła Podstawowa nr 4 im. J. Lompy w Rudzie Śląskiej, Michalina Wyciślik- Stowarzyszenie Chór Mieszany „Słowiczek” w Rudzie Śląskiej, Władysław Pomieczyński- Rudzkie Stowarzyszenie Rodzin Abstynenckich „Zdrowe Życie”, Natalia Palus, Tomasz Bończak- Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami „Fauna”, Andrzej Wołoszczuk- Polski Związek Filatelistów Odział Ruda Śląska, Marek Trzeja - Stowarzyszenie Inicjatyw Niebanalnych „In-nI”, Wiesława Weisbrot- Stowarzyszenie św. Filipa Narusza, Anna Malina- Jaworska Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Białe Misie”, Michał Mazur- Hufiec ZHP im. hm. Łucji Zawada w Rudzie Śląskiej, Eugeniusz Gunia- Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi RP Klub HDK przy RSM w Rudzie Śląskiej, Dagmara Adamska- Hufiec ZHP Ruda Śląska im. hm. Łucji Zawada, Małgorzata Matysek.

Wydarzenie po raz 7. zorganizowało Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Przystanek”.


Komentarze