Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

25 lat ze śpiewem

27-10-2022, 21:29 Joanna Oreł

W tym roku mija 25 lat od momentu, kiedy powstała schola „Duchu Ogniu”. Z tej okazji w niedzielę (23.10) w Parafii Ducha Świętego w Czarnym Lesie odbyła się dziękczynna msza święta, a po niej koncert pod hasłem ,,Pokój zostawiam Wam” w wykonaniu byłych oraz obecnych członków scholi.

Schola powstała przy wspomnianej parafii w 1997 roku z inicjatywy Grzegorza Grosa, który prowadzi ją do dzisiaj. Obecnie opiekunem duchowym jest ks. proboszcz Bogusław Okienko, a od strony muzycznej i organizacyjnej dołączyła Anna Gros. – Schola bierze czynny udział w życiu parafii i miasta Ruda Śląska. Włącza się w eucharystię niedzielną i pierwszopiątkową oraz uroczystości parafialne. Współorganizuje corocznie Rudzkie Spotkanie Kolędowe dla schol i zespołów z całej Rudy Śląskiej, Festiwal Gloria Dei, Rudzki Stół Wigilijny oraz Światowe Dni Młodzieży – wylicza Grzegorz Gros.

Ponadto w tym roku schola „Duchu Ogniu” wystąpiła podczas koncertu charytatywnego „Ruda Śląska solidarna z Ukrainą”. Zespół ma za sobą także kilka musicali, które przygotowane zostały z okazji 10-, 15- i 20-lecia istnienia. Były to kolejno: ,,Do Przepaści Zmierza Świat”, „Wierzyć warto” oraz „Przez Maryję do Jezusa”. Zostały one wystawione w parafii podczas uroczystości jubileuszowych po mszach dziękczynnych i zarejestrowane na DVD. Muzycy nagrali w sumie cztery płyty CD, trzy DVD z musicalami oraz dwa teledyski. Pomogli także w nagraniu CD sióstr z Konga. 

Ponadto schola ,,Duchu Ogniu” ma na swoim koncie występy w kraju (m.in. w Zawoi, Górce Klasztornej, Szczytnej, Kościelisku, Katedrze Wawelskiej, Poznaniu, Sandomierzu, czy Łagiewnikach) oraz zagraniczne (Czechy i Włochy). Tradycją są też integracyjne wyjazdy rodzinne. – Jesteśmy wielokrotnymi laureatami przeglądów i festiwali – między innymi Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej „Gloria Dei” oraz Festiwalu Maria Carmen, gdzie mieliśmy zaszczyt spotkać się z Ryszardem Rynkowskim. W kolejnej edycji tego festiwalu zajęliśmy II miejsce, zdobywając Srebrną Różę – podkreśla Grzegorz Gros. – Największym wydarzeniem w naszej działalności było spotkanie w ostatnim roku pontyfikatu z Ojcem Świętym Janem Pawłem II w Castel Gandolfo, gdzie zaśpiewaliśmy piosenkę własnej kompozycji „Ojcze Święty, prowadź nas.” Dla każdej osoby, która tam była, niewątpliwie było to niezwykłe wydarzenie, które zapamięta do końca życia – dodaje.

Obecnie schola liczy sobie kilkunastu członków, a przystąpić może do niej każdy. – Czekamy na ludzi, którzy chcą śpiewać na chwałę Pana Boga. Nie wymagamy doświadczenia muzycznego, bo te nabywa się w scholi. Były przypadki, że ktoś dołączył do nas i nie umiał śpiewać, a po pewnym czasie był w stanie wykonywać partie solowe – zachęca Grzegorz Gros. Joann


Komentarze