Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

25 lat Bractwa Kurkowego

29-09-2017, 10:11 admin

W najbliższą sobotę /30 września/ Bractwo Kurkowe Miasta Ruda Śląska będzie obchodzić 25 lat istnienia. Uroczystości jubileuszowe rozpoczną się przemarszem przedstawicieli Bractw Kurkowych ok. godz. 9.30 spod Miejskiego Centrum Kultury. Wraz ze sztandarami i orkiestrą dętą uczestnicy udadzą się do kościoła pw. św. Pawła na uroczystą mszę, która odbędzie się o godz. 10.00. Dalsze uroczystości dopełni turniej strzelecki.

Podczas jubileuszu 25-lecia rudzkiego Bractwa na pewno będzie co wspominać. - Nasze Bractwo przede wszystkim kultywuje tradycję i kulturę naszego regionu i miasta – mówi Jan Detko, Hetman Bractwa Kurkowego Miasta Ruda Śląska. – Uczestniczymy w imprezach krajowych i zagranicznych, przede wszystkim w turniejach strzeleckich. W takich spotkaniach, np. w Niemczech, bierze udział ok. 25-30 tys. uczestników, więc zawsze staramy się, by nasze Bractwo pozytywnie wyróżniało się na tle gości. Jednym z najciekawszych wyjazdów był na pewno ten w 1994 r. do Medebach w Niemczech, podczas którego mieliśmy okazję poznać ówczesnego kanclerza Helmuta Kohla – opowiada.

Bractwo Kurkowe Miasta Ruda Śląska zrzesza obecnie 31 członków i 3 kandydatów. Zostało powołane z inicjatywy 15 braci założycieli w 1992 roku. Ślubowanie złożyło wtedy 25 członków, a pierwszym Hetmanem został Henryk Kunik, ówczesny dyrektor „Huty Pokój”. W roku 1993 rudzkie Bractwo przyjęto do Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. Stowarzyszenie wyróżnia się pięknymi strojami – męskie mundury galowe to karminowa kurtka z czarną stójką i manszetami, ozdobiona srebrnymi guzikami oraz czarne spodnie. Strój nawiązuje do galowego munduru górniczego i hutniczego. Do munduru nosi się czarny kapelusz ozdobiony karminową wstążką i przypiętym z przodu emblematem kura. Druga wersja munduru to ubiór klubowy. Oficjalnym strojem dam kurkowych jest ludowy strój górnośląski, z obowiązkowym galantem, czyli wieńcem z kolorowych kwiatów i koralików. W czasie mniej oficjalnych uroczystości damy zakładają czarną pelerynę.

Członkowie Bractwa wywodzą się z różnych grup zawodowych. – Żeby zostać Bratem Kurkowym trzeba być przede wszystkim uczciwym człowiekiem, nie może to być osoba karana – podkreśla Hetman Detko. – Bracia mają różne wykształcenie i różne poglądy społeczne, a nasza organizacja jest apolityczna. Wzajemnie sobie pomagamy i spędzamy czas m.in. na treningach strzeleckich, które odbywają się raz w miesiącu na strzelnicy w Kochłowicach – mówi.

Historia polskich bractw strzeleckich sięga XIII wieku, kiedy to najstarsze z nich powstały w Świdnicy, Krakowie czy Poznaniu. Z upływem czasu zmieniały się ich funkcje społeczne, jednak ich podstawowe założenie, czyli kształtowanie postaw patriotycznych, działalność społeczna na rzecz lokalnych środowisk czy kultywowanie tradycji chrześcijańskich, utrzymują się do dziś. Jedynym bractwem, któremu udało się przetrwać powojenne represje było Towarzystwo Strzeleckie – Bractwo Kurkowe w Krakowie. To właśnie w Krakowie zorganizowano w 1991 roku spotkanie, na którym podjętego decyzję o reaktywowaniu Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. W tym samym roku odbył się pierwszy powojenny Kongres Zjednoczenia, na którym uchwalono statut i program organizacji. W całej Polsce istnieje ponad 130 Kurkowych Bractw Strzeleckich, z czego ok. 120 z nich, w tym Bractwo rudzkie, jest zrzeszonych w Zjednoczeniu Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej. Na samym Śląsku jest działa obecnie 16 Bractw. W całej Europie jest ok. 2800 Bractw, które zrzeszają ok. 6 milionów członków.

Źródło: UM Ruda Śląska


Komentarze