Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

20-lecie DKF-u

10-11-2021, 10:58 Joanna Oreł

Dyskusyjny Klub Filmowy obchodzi w tym roku 20-lecie istnienia! Z tej okazji w miniony weekend odbyły się dwa seanse w kinie Patria oraz wieczór pełen wspomnień. Miłośnicy dobrego kina mogą także dołączyć do DKF-u podczas comiesięcznych spotkań.

– DKF jest inicjatywą członków Rudzkiego Stowarzyszenia Inicjatyw Niebanalnych „In-nI”. 20 lat temu grupa pasjonatów kina postanowiła ożywić rudzką scenę filmową i zainteresować mieszkańców ambitniejszymi produkcjami – mówi Izabela Wyppich, przewodnicząca rady programowej Dyskusyjnego Klubu Filmowego w Rudzie Śląskiej.

7 listopada 2001 roku odbyło się pierwsze spotkanie, połączone z projekcją filmu „Rejs”. Kilka lat później oficjalnie zarejestrowano Dyskusyjny Klub Filmowy. – Przez te wszystkie lata podjęliśmy sporo inicjatyw. Dzięki nim widzowie nie tylko z Rudy Śląskiej mieli i mają możliwość poznawania klasyki i nowości, dokonań debiutantów i mistrzów, dokumentów i fabuł, animacji i eksperymentów, dobrych filmów polskich, europejskich oraz światowych – wylicza Izabela Wyppich. – Seanse dla dzieci, Art Of Ride, Głębiny, Lawiny – to tylko niektóre z inicjatyw rudzkiego DKF-u. Profesjonalne prelekcje, poruszające spotkania z filmowcami, ciekawe dyskusje, wspaniali widzowie – to wszystko trwało przez 20 lat. Mamy nadzieję na kolejne – dodaje.

Obecnie członkowie DKF-u nadal stawiają na kino ambitne i artystyczne, ale bliższe środka. Spotkania odbywają się raz w miesiącu w kinie Patria. DKF współpracuje też z Polską Federacją Dyskusyjnych Klubów Filmowych oraz wspierane jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Z okazji jubileuszu DKF-u w Rudzie Śląskiej zorganizowano dwudniowe obchody (6-7.11). W trakcie mieszkańcy oraz zaproszeni goście mogli zobaczyć film pt. „Powroty” Bo Perssona i Joanny Helander – wybitnej dokumentalistki i fotografki, pochodzącej z Rudy Śląskiej oraz wystawę jej autorstwa. Sobota była także dniem wspomnień minionych 20 lat DKF-u. Z kolei w niedzielę odbył się specjalny seans filmowy pt. „Annette” (najnowsza produkcja Leosa Caraxa).


Komentarze