Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

100-lecie rudzkiego harcerstwa

25-11-2021, 10:19 Joanna Oreł

Harcerstwo w Rudzie Śląskiej działa już od 100 lat! Z tej okazji w Domu Kultury w Bielszowicach odbyła się uroczysta gala, w trakcie której wręczone zostały medale za zasługi dla Hufca ZHP dla instruktorów i drużynowych oraz przyjaciół, wspierających działania rudzkich harcerzy.

Początki harcerstwa w Rudzie Śląskiej sięgają 1920 roku. Wówczas powstały pierwsze drużyny harcerskie – męskie w Kochłowicach, Bielszowicach i Orzegowie oraz żeńskie w Bielszowicach i Orzegowie. Podlegały one Inspektoratowi Harcerskiemu przy Polskim Komisariacie Plebiscytowym w Bytomiu. Także w 1920 roku odbył się pierwszy rudzki obóz harcerski zorganizowany przez drużynę męską z Kochłowic. Z kolei w 1924 roku powstały Hufiec Nowa Wieś, do którego należały drużyny żeńskie z Nowej Wsi, Bykowiny, Kochłowic, Bielszowic, Kłodnicy, Halemby, Pawłowa, Makoszów i Starej Kuźnicy oraz Hufiec Ruda dla harcerzy z Rudy, Orzegowa i Goduli, a także Hufiec Nowy Bytom skupiający drużyny męskie z Nowego Bytomia, Chebzia i Czarnego Lasu. W 1938 r. w obu męskich hufcach było 1219 członków w 25 drużynach harcerskich oraz 291 zuchów w 13 gromadach zuchowych.

Z kolei w Hufcu Ruda działało 12 drużyn z 423 harcerkami. Po powstańczych i wojennych zawieruchach od 1956 do 1969 roku w Rudzie Śląskiej działały hufce Ruda i Nowy Bytom. W roku 1969 powstał Hufiec Ruda Śląska, który zrzeszył wszystkich rudzkich zuchów, harcerzy i instruktorów. Pierwszą komendantką Hufca ZHP w Rudzie Śląskiej została druhna Cecylia Gładysz.

Zgodnie ze spisami od 1945 roku do końca 2020 roku w rudzkim Hufcu działało ponad 400 tys. zuchów, harcerzy oraz instruktorów. Obecnie należy do niego ponad 700 harcerzy. –  Zainteresowanie harcerstwem jest ogromne. Mamy najwięcej drużyn harcerskich od czasów transformacji (od 1990 roku) oraz samych harcerzy – to ponad 700 osób – podkreśla komendant rudzkiego hufca ZHP, Marcin Różycki. – Myślę, że to dzięki programowi, który proponujemy młodym ludziom i który jest zupełnie inny od tego, jakie możliwości oferuje im np. Internet. Wracamy do tego, że ludzie potrzebują kontaktu z przyrodą, a harcerstwo jest jej bardzo bliskie. To życie w harmonii z przyrodą i działanie na rzecz innych. Ponadto dużą wagę przywiązujemy do dyscypliny oraz do tego, by wspierać młodego człowieka we wszechstronnym rozwoju. Jeżeli pokaże się młodym ludziom, że można żyć inaczej, to oni bardzo do tego lgną – dodaje.

Członkowie Hufca zrzeszeni są w ośmiu gromadach zuchowych (6-9 lat), siedemnastu drużynach harcerskich i starszoharcerskich (10-12 lat), dwóch drużynach starszoharcerskich (13-16 lat), trzech wędrowniczych (od 16. roku życia) oraz w czterech kręgach instruktorskich (m.in. Krąg Seniora, w którym działają najstarsi członkowie organizacji). Rudzki Hufiec prowadzi też drużynę reprezentacyjną (44 harcerzy wyszkolonych z musztry). –  Harcerstwo uczy zaradności życiowej i pokory, ale też pewności siebie np. w wypowiedziach. Przynależność do harcerstwa sprawia, że taka osoba potrafi sobie bardzo dobrze poradzić w dorosłym życiu i często jest liderem w swoim środowisku – uważa Marcin Różycki.

Stulecie powstania harcerstwa w Rudzie Śląskiej podsumowane zostało podczas czwartkowej (18.11) gali w bielszowickim Domu Kultury. W jej trakcie harcerze zaprezentowali spektakl edukacyjno-profilaktyczny ,,Sekret” (scenariusz Izabela Rękawek) oraz wręczono brązowe, srebrne i złote medale dla instruktorów oraz drużynowych Hufca ZHP Ruda Ślaska, a także jego przyjaciół, którzy poprzez swoje działania przyczyniają się do rozwoju harcerstwa w naszym mieście. Odznaczenie trafiło m.in. do wiceprezydenta Krzysztofa Mejera. Dodajmy, że rocznicowe obchody zostały przesunięte na ten roku z powodu pandemii.


Komentarze