Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Znęcał się nad zwierzętami

12-05-2021, 09:16 Joanna Oreł

53-letni mieszkaniec Rudy Śląskiej odpowie za znęcanie się nad zwierzętami. Utrzymywał on w swoim ogródku łącznie 13 zwierząt w tym m.in. konie, kuce, psy, a nawet świnię wietnamską. Śledczy z miejscowej komendy wspólnie ze służbami weterynaryjnymi wkroczyli na teren posesji i interwencyjnie odebrali część zwierząt. Wkrótce rudzianin może stracić pozostałych podopiecznych, jeśli nie zapewni im odpowiednich warunków.

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej uzyskali informację, że na jednym z ogródków w Świętochłowicach mogą znajdować się zaniedbane zwierzęta. Stróże prawa natychmiast wkroczyli do akcji. Na miejsce przybyły również służby weterynaryjne oraz przedstawiciel świętochłowickiego Urzędu Miejskiego. Kiedy śledczy weszli na teren posesji, ich przypuszczenia się potwierdziły. Okazało się, że przebywające tam zwierzęta domowe utrzymywano w fatalnych warunkach. Były brudne i wygłodzone, a część z nich odwodniona i schorowana.

Ogiery i kuce utrzymywane były w zbyt ciasnych pomieszczeniach, bez dostępu do światła i wody oraz wypuszczano je na grząski padok ogrodzony blachą i drutem. Warunki, w jakich przebywały, stanowiły dla nich poważne zagrożenie. Z kolei kojce dla psów były brudne i zaniedbane, tak samo zresztą jak czworonogi. Właściciel nie zadbał nawet o budy, by zwierzęta mogły się schronić np. podczas burzy. Ponadto rudzianin hodował młodą świnię wietnamską, którą dokarmiał psią karmą. Zwierzę miało otwartą ranę szyi, którą właściciel próbował leczyć samodzielnie.

Decyzją służb weterynaryjnych 53-latkowi zostały odebrane cztery kuce oraz świnia. Właściciel zrzekł się podopiecznych. Pozostałe zwierzęta zostały na miejscu, jednak mieszkaniec Rudy Śląskiej musi się liczyć również z ich utratą, jeśli w dalszym ciągu nie zapewni im odpowiednich warunków. Ponadto mężczyzna został ukarany przez pracowników katowickiego Powiatowego Inspektoratu Weterynaryjnego mandatami karnymi.

Za znęcanie się nad zwierzętami poprzez utrzymywanie ich w niewłaściwych warunkach oraz w stanie rażącego zaniedbania właścicielowi grozi do 3 lat więzienia. Mężczyzna wkrótce odpowie za to przed sądem.


Komentarze