Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Uwaga na fałszywe SMS-y!

09-12-2020, 09:12 Joanna Oreł

W okresie przedświątecznych zakupów internetowych coraz więcej osób zgłasza, że otrzymało SMS-a z informacją o konieczności dopłaty do przesyłki. To kolejna metoda działania oszustów.

Policjanci otrzymują coraz więcej zgłoszeń tego typu. W treści SMS-a, którą otrzymują potencjalne ofiary przestępstwa, jest informacja o konieczności dopłaty za dezynfekcję przesyłki lub za przekroczenie jej wymiarów. Żeby dokonać tej opłaty, trzeba skorzystać z linku wysłanego razem z wiadomością. Po kliknięciu wyświetla się informacja, że należy zalogować się w swoim banku i zapłacić drobną kwotę.

To kolejna z przestępczych prób oszustw i kradzieży oszczędności. Cyberprzestępcy wysyłają pod losowe numery telefonów wiadomości SMS, w których podszywają się pod pocztę lub firmy kurierskie. To często usypia czujność odbiorcy, który loguje się za pośrednictwem zamieszczonego w wiadomości fałszywego linku do strony wyłudzającej dane i pozwalającej okraść konto.

- W tym szczególnym czasie pandemii, szczególnie przed świętami, wielu z nas korzysta z usług dotyczących zakupów internetowych, apelujemy o szczególną ostrożność w trakcie płatności. Przestępcy usiłują na różne sposoby uzyskać od pokrzywdzonych dane dotyczące logowania do bankowości internetowej - apeluje rudzka policja.

Źródło: KMP Ruda Śląska


Komentarze