Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Trwają policyjne działania "Prędkość"

04-01-2018, 10:41 KMP Ruda Śląska

Dziś na terenie Rudy Śląskiej prowadzone są działania "Prędkość". Ich celem jest dyscyplinowanie kierowców, którzy prowadząc swoje pojazdy nie stosują się do ograniczeń prędkości, a poprzez takie właśnie działanie represyjne, do zmniejszenie liczby wypadków drogowych. Jak wskazują policyjne analizy, to właśnie prędkość jest główną przyczyną wypadków...

Ocena stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego wskazuje, że wśród przyczyn wypadków dominowała nadmierna prędkość. Od dziś na śląskich drogach prowadzone są wzmożone działania Policji „PRĘDKOŚĆ”. Na terenie Rudy Śląskiej od rana do późnych godzin wieczornych mundurowi z drogówki będą sprawdzać z jaką prędkością poruszają się kierowcy. Policjanci mają wyznaczonych kilkanaście punktów w których dochodzi do częstego łamania prawa przez kierowców z zbyt ciężką nogą. Miejsca te pokrywają się ze zgłoszeniami od mieszkańców, którzy aktywnie korzystają z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, zaznaczając miejsca, które wg nich są niebezpieczne.

Celem tych działań jest ograniczenie liczby zdarzeń drogowych, również poprzez dyscyplinowanie tych kierowców, którzy prowadzą pojazdy z większą od dozwolonej prędkością lub w inny sposób łamią obowiązujące przepisy ruchu drogowego. Do działań będą wykorzystane radiowozy oznakowane i nieoznakowane.

W trosce o bezpieczeństwo podróżujących policjanci po raz kolejny apelują o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Przypominają również jak ważna jest jazda z tzw. „prędkością bezpieczną” – taką przy której kierowca zachowuje możliwość pełnego panowania nad pojazdem, czyli w razie potrzeby może go zatrzymać przed pojawiającą się przeszkodą bądź ominąć ją bez zbędnego ryzyka. Na drodze, gdzie sytuacja jest bardzo często dynamiczna, mogą wystąpić okoliczności, w których zmuszeni będziemy do natychmiastowej reakcji. Nadmierna prędkość może być czynnikiem, który spowoduje, że nie opanujemy w porę prowadzonego pojazdu, co może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych.

Warto również podkreślić fakt, że nie zawsze konsekwencje „łamania” przepisów ruchu drogowego ponoszą ich sprawcy, ale w wielu przypadkach przez ich lekkomyślność, koszty ponoszą inni uczestnicy ruchu drogowego. Dlatego też, policjanci będą dyscyplinować kierowców, którzy jadąc z nadmierną prędkością mogą doprowadzić do późniejszej tragedii.

 


Komentarze