Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Trwają działania "NURD"

24-10-2017, 11:13 KMP Ruda Śląska

Policjanci ruchu drogowego w całym kraju prowadzą dzisiaj działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Mundurowi rudzkiej drogówki zwracają szczególną uwagę, nie tylko na zachowania kierowców wobec pieszych, ale również przyglądają się czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego. Działania obejmują także rowerzystów, którzy podobnie jak piesi zaliczani są do grupy „niechronionych”.

Statystyki wypadków drogowych wskazują, że znaczącą grupą uczestniczącą w zdarzeniach drogowych są piesi. Wystarczy wspomnieć, że stanowią oni w całym kraju aż 38,7% ogółu zabitych w wypadkach drogowych w 2016 (tj.868 ofiar). Najtrudniejszy okres pod wglądem warunków drogowych wciąż jeszcze przed nami. Piesi, szczególnie dzieci i seniorzy, zawczasu powinni zaopatrzyć się w elementy odblaskowe i nosić je tak, aby były widoczne w światłach samochodu. Obowiązek taki dotyczy terenów niezabudowanych - jednak zachęcamy do używania ich także w mieście.

Pamiętajmy, że przestrzeganie przepisów leży w interesie wszystkich uczestników ruchu drogowego. Pieszy, jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego, doznaje bardzo poważnych obrażeń, często skutkujących kalectwem albo nawet śmiercią.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to także rowerzyści. Ponieważ widoczność rowerzysty w ruchu drogowym jest bardzo ważnym aspektem jego bezpieczeństwa, przypominamy o obowiązkowym wyposażeniu rowerów w światła: z przodu i z tyłu, oraz element odblaskowy z tyłu. Dobrym zwyczajem jest posiadanie i korzystanie z kamizelek odblaskowych, które gwarantują dobrą widoczność rowerzysty.

Przypominamy, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu (art. 26 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym).


Komentarze