Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny
w Rudzie Śląskiej

Starsi ludzie na celowniku oszustów

27-11-2020, 09:07 Joanna Oreł

Policjanci znów odnotowali próbę oszustwa metodą ''na policjanta''. Mieszkaniec naszego miasta, który odebrał telefon, zachował zimną krew i po zakończeniu rozmowy z rzekomym policjantem, zadzwonił na numer 112. Ten senior słyszał akurat o przestrogach policji i ochronił swe oszczędności.

W Rudzie Śląskiej w czwartek oszuści znów próbowali wyłudzić pieniądze od starszych osób. Na szczęście bezskutecznie. Mężczyzna podający się za policjanta z Komendy Wojewódzkiej Policji próbował wyłudzić 30 tys. zł w związku z prowadzonym śledztwem. 

Sposób działania sprawcy z reguły jest taki sam. Osoba telefonująca do swojej ofiary, często osoby starszej, zamieszkującej samotnie i mogącej posiadać jakieś oszczędności, przedstawia się jako policjant z Komendy Wojewódzkiej Policji. Przekazuje, że mundurowi rozbijają „szajkę” listonoszy czy pracowników banków oszukujących starsze osoby. Osoby pytane są o posiadanie jakieś większej gotówki. Bywa również, że dzwoniący podający się za policjanta, informuje o ujawnieniu fałszywego dowodu osobistego na dane rozmówcy i zagrożeniu oszczędności trzymanych w banku. 

Policja po raz kolejny przypomina, że nie informuje telefonicznie o prowadzonych akcjach. Nie prosi o wypłacanie pieniędzy z kont bankowych, przelewanie na inne konta lub przekazywanie ich innym osobom. Jeśli nie mamy całkowitej pewności, kto do nas dzwoni, nie podejmujmy rozmowy i nie przekazujmy żadnych informacji o sobie. W żadnym wypadku w takich okolicznościach nie przekazujmy pieniędzy. W zamian za to należy skontaktować się z najbliższą jednostką policji.

Źródło: KMP Ruda Śląska


Komentarze