Facebook
Aktualny numer

Najlepszy tygodnik i portal społeczno-kulturalny w Rudzie Śląskiej

Rzemieślnicy świętowali

20-03-2017, 12:46 Joanna Oreł

Na co dzień dbają o to, by pamięć o rzemiośle i szacunek dla rzemiosła były cały czas obecne w naszym mieście. Nad ich pracą oraz zaangażowaniem czuwają patroni - św. Józefa i św. Klemensa. To właśnie ich święto obchodzono w minioną sobotę w Rudzie Śląskiej.

W naszym mieście działa 83 zakładów rzemieślniczych, zrzeszających licznych pracownikach m.in. w fachach: fryzjer, mechanik pojazdów samochodowych, blacharz samochodowy, lakiernik, elektromechanik, cukiernik, piekarz, stolarz, ślusarz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, monter sieci i urządzeń sanitarnych, fotograf, wędliniarz, kominiarz i kucharz. To właśnie bez ich prac nasze codzienne życie staje się o wiele prostsze, choć nie zawsze o tym pamiętamy. Na szczęście są takie dni, jak coroczne uroczystości związane z dniem św. Józefa i św. Klemensa, kiedy to warto przypomnieć o rzemieślnikach. W naszym mieście instytucją ich zrzeszającą jest Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości, do którego należą przedsiębiorcy z fachem w ręku, a którzy miłość do rzemiosła przekazują kolejnym pokoleniom. Co roku w Rudzie Śląskiej pod okiem rzemieślników edukację rozpoczyna część uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W tym roku szkolnym w przedsiębiorstwach, zrzeszonych w rudzkim cechu, uczy się 186 uczniów szkół zawodowych.

Coroczne święto rzemieślników rozpoczęło się od uroczystej mszy w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach, po której odbyło się okolicznościowe spotkanie. Na co dzień dbają o to, by pamięć o rzemiośle i szacunek dla rzemiosła były cały czas obecne w naszym mieście. Nad ich pracą oraz zaangażowaniem czuwają patroni - św. Józefa i św. Klemensa. To właśnie ich święto obchodzono w minioną sobotę w Rudzie Śląskiej. - Można powiedzieć, że dla tego miasta, dla Rudy Śląskiej jesteście punktem odniesienia w waszej codziennej działalności wobec jego mieszkańców. Z waszego codziennego wysiłku mieszkańcy Rudy Śląskiej czerpią i korzystają - głosił w homilii bp Marek Szkudło.


Komentarze